• Anasayfa
  • İnternet
  • ABD’deki Beyin Okuma Teknolojisi Patentlerinde İnanılmaz Artış Yaşanıyor

ABD’deki Beyin Okuma Teknolojisi Patentlerinde İnanılmaz Artış Yaşanıyor

0
0
0
0
0
ABD’de beyin okumayla ilgili yapılan başvurular, beyinden geçenleri anlama, insanları hangi reklamların daha çok heyecanlandırdığını bulma ve depresyonu azaltan cihazlar gibi birçok alanı kapsıyor.
ABD Kaliforniya merkezli piyasa araştırma şirketi olan SharpBrains’in yayınladığı raporda, ABD’de 2000 ila 2009 yılları arasında 400’e yakın nöro-teknoloji patenti verildi. Aradan geçen bir yılın ardından 2010’da bu rakam iki katına (800) çıktı. 2014’te ise verilen patent sayısı 1600’e yükseldi.

SharpBrains’in İcra Kurulu Başkanı olan Alvaro Fernandez, bu teknolojinin tıbbi amaçlar dışında kullanımıyla ilgili ciddi bir artış yaşandığını belirterek, "Bu durum, gündelik hayatta teknolojinin beyinle iletişim halinde olacağı bir nöroteknoloji çağının başlangıcına işaret ediyor" diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Nöroteknoloji tıbbın ötesine geçti. Başka alanlarda faaliyet gösteren ve genellikle göz önünde olmayan şirketler iş ve yaşam kalitemizi artıracak teknolojiler geliştiriyor."Bu teknolojiyle ilgili bazı şirketlerin aldıkları patentler ise şu şekilde:

Medtronic isimli tıbbi cihaz şirketi, beyindeki lezyonu belirleyen bir cihaz için patent aldı. Bu cihaz, beyin dalgalarını elektrikle ölçen Elektroensefalografi yöntemini kullanıyor.

Bir diğer şirket olan St. Jude Medical ise gözün daha iyi görmesini sağlamak için beyin dalgalarını değiştiren bir yöntem için patent satın aldı.

Microsoft’un satın aldığı bir patent ise bilginin sunulacağı en uygun anı tespit etmek için kullanıcının zihinsel durumunu analiz ediyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0