• Anasayfa
  • İnternet
  • Teknolojinin Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdıran Kadın: Ada Lovelace

Teknolojinin Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdıran Kadın: Ada Lovelace

1
1
1
0
0
1800’lü yıllarda bilgisayar programcılığının temelini atan ve dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace.
1815 yılında şair bir babanın ve matematikçi bir annenin kız çocuğu olarak dünyaya gelen Ada Lovelace, günümüzün en popüler mesleklerinden olan bilgisayar programcılığının temelini atmış kadın olarak biliniyor. Ada’nın henüz bebekken annesi tarafından ayırılan ve 8 yaşındayken vefat eden babasını hayatı boyunca görmediği söylenir.

13 yaşındayken tasarladığı uçak makinesiyle programcılığa ilk adımını atan Ada’nın hayatı, Cambridge Üniversitesi matematik profesörlerinden Charles Babbage ile tanışmasından sonra yavaş yavaş değişmeye başladı. Charles Babbage’in tasarladığı makineyi Fransızcadan İngilizceye çevirerek kendisine gönderen Ada, Babbage’ı oldukça etkilemiş. Babbage ise kendisinden makaleye kendi notlarını da eklemesini istemiş. Bunun üzerine kendisine ait notları da göndermiş. İlginç olan kısım bu notlar o kadar uzunmuş ki Prof. Babbage’ın makalesinin tam üç katıymış.

Ada’nın gönderdiği notlardaki detaylar, Prof. Babbage’ı adeta dumur deryasında yüzdürmüş. Genç kız, gönderdiği notlar içinde hesap mekinesinin Bernoulli sayı dizisini hesaplamasına olanak sağlayan bir yöntemden bahsetmiş. Bu durum, Ada’nın tarihteki bilgisayar algoritmasını bulan ilk kişi olarak kabul edilmesini sağlamış. Bunlarla yetinmeyen Ada 1843’te yayınladığı bir makaleyle böyle bir makinenin programlanması halinde zorluk derecesi yüksek matematik problemlerini çözmenin, grafik çıkarmanın hatta müzik besteleri oluşturmanın mümkün olduğunu öngördü. Bugün kullandığımız PC, akıllı telefon, tablet gibi cihazları baz aldığımızda Ada’nın geleceği öngördüğünü düşünebilir miyiz? Bence evet.Kendisini bilime adayan Ada Lovelace, henüz 36 yaşındayken yakalandığı rahim kanseri yüzünden hayatını kaybetti. İsmi ölümsüzleştirilerek 1970 yılında geliştirilen bir programlama diline adı verilen Ada’nın izinden daha sonra birçok kadın ilerledi. (kablosuz internetin, bluetooth’un ve GPS’in mucidi Hendy Lamarr, COBOL programlama dilini geliştiren Grace Hopper gibi)Ufak bir bilgi daha: 2009 yılından beri yılın her Ekim ayının ikinci salı günü Ada Lovelace Günü olarak kutlanır.


1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0