ADSL Modeminizdeki Tehlike

0
0
0
0
0
ADSL Modeminizdeki Tehlike
Güvenlik uzmanları, ADSL modemlerinde bulunan bir açık sebebiyle kullanıcılara uyarılarda bulundu. Birçok önemli markanın ADSL modeminde görülen açık, hacker'ların doğrudan modemin kontrolünü eline almasına olanak sağlıyor.
Hackerlar kullanmış oldukları özel bir kit sayesinde, kullanıcıların modemine giriş yaparak resetleyip tüm verileri fabrika ayarlarına çeviriyor ve şifresi ortadan kalkan modemi kolaylıkla ele geçirebiliyorlar.

Eloi Vanderbeken isimli bir kullanıcının tesadüf sonucu bulduğu bu açık, sadece Linksys'te değil, Netgear, Cisco ve bunun gibi birçok ünlü markanın ADSL modemlerinde yer alıyor. Bu da demek oluyor ki kullanıcıların hacker'lardan korunabilmesi sadece şansları yanındaysa mümkün oluyor. Vasat bir hacker bile bu açık sayesinde rahatlıkla modeme sızabiliyor ve internet bağlantısına, ağda bulunan tüm bilgisayarlara ulaşabiliyor.

Tabi modeme yapılan bu saldırı öyle sessizce gerçekleşmiyor. Hacker modemi resetlediği zaman modemin tüm ayarları bozuluyor ve kullanıcı internete girmek istediği zaman bağlantı kuramıyor. Eğer kullanıcı, internete girişte yaşadığı bu sorunun bir saldırı sonucu olduğunu anlarsa ona göre önlemini almaya çalışır. Kullanıcının bu önlemi alması için ADSL modeme yapılan saldırıdan bihaber olmaması gerekiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0