• Anasayfa
  • İnternet
  • AİHM, Türkiye’nin YouTube’a Erişimi Engellemesiyle İlgili Kararını Verdi!

AİHM, Türkiye’nin YouTube’a Erişimi Engellemesiyle İlgili Kararını Verdi!

1
0
0
0
0
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ülkemizde YouTube’un erişiminin engellenmesiyle ilgili kararını açıkladı.
Ülkemizde 5 Mayıs 2008 ve 30 Ekim 2010 tarihleri arasında YouTube’a erişim engellenmişti. Bu durumu değerlendiren AİHM, YouTube’a erişimin engellenmesinin insan hakları ihlali olduğuna karar vererek Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesine aykırı davrandığına hükmetti.

Bazı üniversitelerde akademisyen olarak görev yapan Serkan Cengiz, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak, o dönem Atatürk’e hakaret videolarını yayınlaması gerekçesiyle mahkeme kararıyla erişimi engellenen YouTube’un tekrar açılması yönünde dava açtılar. Kullanıcı olarak bilgi ya da fikir alıp yayma haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişim yasağının kaldırılması yönünde dava açan davalılar, erişim engelinin profesyonel akademik faaliyetleri üzerinde de ciddi olumsuz etki yarattığını belirttiler. Davacıların bu talebi, hedefin doğrudan davacılar olmadığı ve Türkiye’den erişim engellenmiş olsa bile şirketin veri tabanından silinmediği için Türkiye’nin dışında bulunan kullanıcılar tarafından erişilebilir olması sebebiyle geri çevrildi.

Bu karar üzerine dava AİHM’ye taşındı. Mahkeme heyeti davacıların akademik çalışmalarıyla bağlantılı olan YouTube’un aktif kullanıcıları olduğunu gözlemleyerek, buranın önemli bir iletişim platformu olduğunu ve erişim engelinin, farklı şekillerde erişilmesi mümkün olmayan bilgilere ulaşımın sağlanmasını engellediğini not aldı. AİHM’nin tespitleri arasında medya tarafından aktarılmayan siyasi bilgileri yayabilecek gazeteciliğinin ortaya çıkması da yer aldı.



Tüm bu tespitler bir araya gelerek bir karara varan AİHM, Türkiye’nin AİHS’nin 10. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü Kerem Altıparmak, AİHM’nin verdiği kararla ilgili olarak “2010 yılında başvurumuzu yaptık. AİMH verdiği karar ile YouTube erişimini engelleyen 5651 sayılı yasayı kusurlu buldu. Yasanın öngörülebilir hükümler sunmadığına kanaat getirdi” açıklamasında bulundu. Bu kararın emsal olacağını belirten Altıparmak, “davası olan tüm avukatların 5651 sayılı kanunun 8. maddesiyle ilgili olarak çıkan AİMH kararını yargıçların önüne koymaları gerekir” dedi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0