Akıllı Telefonlar Beynimizi Değiştiriyor

0
0
0
0
0
Akıllı Telefonlar Beynimizi Değiştiriyor
​İsviçre’de yapılan bir araştırmada beyin faaliyetlerini gözlemlemek için kullanılan EEG (elektro-ensefalografi) yöntemi sonucu, eski moda telefon kullananlarla akıllı telefon kullananların beyinlerinde belirgin olarak farklar olduğu ortaya çıktı.
İsviçre’de yapılan bir araştırmada beyin faaliyetlerini gözlemlemek için kullanılan EEG (elektro-ensefalografi) yöntemi sonucu, eski moda telefon kullananlarla akıllı telefon kullananların beyinlerinde belirgin olarak farklar olduğu ortaya çıktı.

EEG incelemelerine göre akıllı telefon kullanıcılarının parmakları daha uyumlu bir şekilde çalışıyor. (parmakların uyumlu çalıştığı nereler var ki, insanın aklına türlü türlü şeyler geliyor) Araştırmaya katılan 37 gönüllüden 26’sı dokunmatik ekranlı akıllı telefon kullanırken, 11 tanesi eski moda telefon kullanıcısıydı.

 EEG yöntemi nasıl çalışıyor?

Bu yöntemle ellerden sinirler sayesinde beyine gönderilen ve beyinden gelen elektronik mesajlar inceleniyor. Bu şekilde araştırmacılar vücudun belirli bölgeleri için hangi ölçüde beyin dokusunun kullanıldığına dair bir veri elde ettiler. Akıllı telefon kullananlar baş, orta ve işaret parmaklarını ekrana dokundukları sırada yüksek EEG beyin ölçümlerine sahip oluyor. Tabi sonuçlar dokunmatik ekranların ne kadar sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak değişiyor, daha sık kullananların EEG sonuçları daha yüksek çıkıyor.

Zürih Üniversitesi Nörobilişim Enstitüsü’nden Arko Ghosh, “Akıllı telefon kullanıcılarının gösterdiği ölçüm değişimleri, beni gerçekten çok şaşırttı” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0