Alibaba'dan, Netflix ve HBO'ya Rakip Geliyor

0
0
0
0
0
Alibaba, kağıt üzerinde e-ticaret firması. Ancak e-ticaret dışında da hemen hemen her sektörde kendini gösteriyor.
Çin'in e-ticaret devi Alibaba, önümüzdeki iki ay içinde kendi video akışı (streaming) sistemini hayata geçirecek.

E-ticatet olarak adlandırılan şirket pek çok alanda radikal hamleleri ile meşhur. Bu hamlelere bir yenisini daha ekleyen Alibaba, dijital eğlence departmanı sorumlusu Patrick Liu'nun dediğine göre, Netflix ve HBO gibi başarılı olacak bir servisi hayata geçirecek.''Görevimiz, daha doğrusu Alibaba'nın hedefi ev sinaması/eğlencesi tabirini yeniden tanımlamak'' şeklinde bir açıklamada bulunan Liu, sözlerine ''hedefimiz Birleşik Devletler'de muazzam kullanıcı sayılarına ulaşmış olan HBO ve Netflix gibi olmak'' şeklinde devam etti.

Alibaba tarafından Tmall Box Office yani TBO (bak bak Çinliye bak...) olarak adlandırılan servis, hem Çinli hem de diğer ülkelerdeki prodüksiyonlardan içerikler satın alarak, yine Çin ve diğer ülkeler için tıpkı Netflix ya da HBO'nun yaptığı gibi hizmet sunacak. Ayrıca şirket Çin'in en ünlü yönetmenleriyle çalışarak platformunu kullanacak kullanıcılara özel sinema filmleri de çekecek.En büyük rakibi olan Amazon'a göre daha fazla geliri olan şirket, bu konuda ise Amazon'un gerisinde kalmış durumda. Malum Amazon bir süre önce kendi video hizmeti olan Amazon Prime'ı duyurmuştu (gerçi aralarında fark var). Sistemleri ile ilgili açıklamalarına devam eden Liu, TBO'nun içeriğinin %90'ı ücretli, %10'u ise ücretsiz olacak şekilde sunulacağını da söyledi.

Alibaba'nın hali hazırda Tmall Box adında bir de akıllı TV kutusu bulunmaktaydı. Kısa süre önce bulunduğu ülke yelpazesini genişleten ve bu ülkelere Çin'i de dahil eden Netflix'in, bu pazarda Alibaba'nın TBO'su ile nasıl bir çekişmeye gireceği ise merak konusu.

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0