• Anasayfa
  • İnternet
  • Alışveriş Merkezindeki Bir Robot, 16 Aylık Çocuğun Ayağını Ezdi

Alışveriş Merkezindeki Bir Robot, 16 Aylık Çocuğun Ayağını Ezdi

0
0
0
0
0
Alışveriş Merkezindeki Bir Robot, 16 Aylık Çocuğun Ayağını Ezdi
Geçtiğimiz hafta San Francisco’daki bir alışveriş merkezinde görev yapan robot, 16 aylık Harwin Cheng isimli çocuğu önce devirdi, sonra ayağının üzerinden geçti.
Robotların iş sahasına girmesinin ardından ‘Gelecekte iş yükünü sırtlayacak olan robotlar, insan iş gücünü minimum seviyeye indirecek’ şeklinde yapılan eleştiriler bir kenarda dursun, San Francisco’daki bir alışveriş merkezinde görevli robot, 16 aylık çocuğu önce düşürdü, sonra da ayağının üzerinden geçti.

Robotun oğlunu düşürüp kafasını yere çarpmasına neden olduğunu, hatta yerdeyken dahi üzerine doğru ilerlemeye devam ettiğini söyleyen anne Tiffany Teng, robotun oğlunun sağ ayağının üzerinden geçtiğini ve şişmesine sebep olduğunu belirtti.

 

Gözetleme amacıyla geliştirilen robot, 150 santimetre boyunda ve 136 kilogram ağırlığında. Üzerinde 360 derece görüş açısına sahip yüksek çözünürlüklü kameralar, hava durumu sensörü, plaka tanıma sistemi ve insanları algılayabilme yeteneği bulunan robot, görünen o ki son yeteneğini biraz daha geliştirmek zorunda. Zira yaşanan olay, çok daha ciddi bir yaralanmaya sebep olabilirdi.
 


Robotu geliştiren Knightscope isimli şirketin başkan yardımcısı Stacy Stephens, robotlarının bugüne kadar 40 bin kilometrenin üzerinde seyahat ettiğini ve şimdiye kadar böyle bir olayla karşılaşmadıklarını belirterek amaçlarının toplum güvenliğine katkıda bulunmak olduğunu, kendilerine gelen bu raporu da ciddi bir şekilde inceleyeceklerini söyledi.

Kaynak: Dünya Halleri
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0