​Alman Otomotiv Devleri Google’a Sınır Getirdi

0
0
0
0
0
​Alman Otomotiv Devleri Google’a Sınır Getirdi
Audi, Mercedes, BMW gibi Alman otomotiv devleri, Google'la araya mesafe koymaya karar verdi.
Google, 2014 yılının başlarında Android Auto projesiyle otomotiv sektörüne de el atmıştı. Son dönemlerde trafik kazalarının oldukça arttığını vurgulayan Google çalışanı Patrick Brady, Android Auto’yu geliştirmelerindeki en önemli sebebin bu artışı durdurmak olduğunu söylemişti. Bunun üzerine Google Android 5.0 Lollipop ile doğrudan bağlantılı olarak çalışan, Android Auto projesini geliştirmeye devam etti. 

Ancak Bloomberg’de yer alan habere göre, Alman otomotiv devleri Google’ın bu hızlı ilerleyişine bir sınır koymak istiyor. Konuyla ilgili olarak, Audi CEO’su Rupert Stadler’in “Topladığımız veriler bizim, Google’ın değil.” ve “İşletim sistemimize yaklaşmasına izin vermeyiz” dediği ifade edildi. BMW ve Mercedes’in de işletim sistemlerinde belli noktaları Google’ın alanları dışında tutacağı söyleniyor. Volkswagen ve Audi ise, 2014’ün başında Google ile birlikte Open Automotive Alliance’ı yaratmıştı. Ancak iki şirkette iddialara göre Google’ın erişebildiği alanlara sınırlama getirecek.

Konuyla ilgili olarak Alman siyasetçilerin de, otomotiv üreticilerini Google’a karşı savunacağı söyleniyor. Google ve otomotiv üreticilerinin arasındaki sorunun kaza önleme, emisyon, seyahat rotası gibi bilgilerin paylaşılmak istenmemesi olarak gösteriliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0