• Anasayfa
  • İnternet
  • Amerika Hükümeti "Kanunen" Vatandaşlarını Gözetlemeye Başlıyor!!

Amerika Hükümeti "Kanunen" Vatandaşlarını Gözetlemeye Başlıyor!!

0
0
0
0
0
Amerikan Senatosu'nun aldığı karara göre artık hükümet, veri şirketlerine gelen bilgileri kendi güvenliğini sağlamak adına inceleyebilecek.
İnsanlık tarihi boyunca insanlar için en önemli değerlerden olan özgürlük ve gizlilik, son zamanlarda hükümetlerin aldığı kararlar doğrultusunda maalesef hiçe sayılıyor. Bu kararlardan yeni birisine de, dünyanın en büyük ülkelerinden sayılan Amerika imza attı. Amerikan Senatosu'nun aldığı karara göre hükümet, kullanıcıların veri alışverişi gerçekleştirdiği internet sağlayıcı servislerinin verilerini isteği doğrultusunda inceleyebilecek. Yani kısaca anlatmak gerekirse Amerikan vatandaşlarının kullandığı internet verilerini okumak amacıyla hükümet, kanunen hak kazandı.

Kişisel özgürlüklerin ve gizliliğin en üst seviyelerde olmasıyla övünen Amerikan hükümeti, böyle bir karara imza atarak kendilerine yakıştırdıkları bu başarının ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Senatodan 74 onayla (yasanın kabul edilmemesi yönünde sadece 21 oy vardı) geçen bu yeni yasa, söylenene göre "siber güvenliğin arttırılması amacıyla" hazırlandı. Bu yasanın çıkartılmasında geçtiğimiz aylarda siber saldırıya uğrayan Personel Yönetim Ofisi'nin çaldırdığı 21.5 milyon sosyal güvenlik numarasının ve bilgilerinin etkili olabileceği söyleniyor. Fakat buna rağmen internet verilerinin gizliliğinin korunmasını savunan Apple gibi teknoloji devi şirketler, yasaya oldukça tepkili. Apple bu karara; "Senatonun bu kararını asla desteklemiyoruz. Biz kullanıcılarımızın gizliliğini ihlal eden hiçbir şeyin gerekliliğine inanmıyoruz. Güvenlik sağlanacaksa bu, kullanıcılarımızın gizliliği korunarak sağlanmalı" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0