• Anasayfa
  • İnternet
  • Amerikalı Bilgisayar Güvenlik Uzmanı Yolcu Uçağını Hackledi

Amerikalı Bilgisayar Güvenlik Uzmanı Yolcu Uçağını Hackledi

0
0
0
0
0
ABD’de yaşanan bu olay bize hayatta her şeyin hacklenebileceğini kanıtlar nitelikte.
Bu zamana kadar hackerların aklımızın ucundan bile geçmeyen teknolojileri hacklediğine şahit olmuştuk. Reklam panoları, yönlendirme tabelaları gibi alanlarda başarılı bir şekilde işini yapabilen hackerlar çoğu zaman yardıma muhtaç olan toplumların bile imdadına yetişmişti. 

Peki bu abiler en fazla ne kadar ileriye gidebilir? Daha neleri hackleyerek insanın aklına başından alabilir? Büyük ihtimale aklınıza birçok seçenek gelmiştir. Lafı fazla uzatmadan babayiğit bir bilgisayar güvenlik uzmanının FBI’a yaptığı ‘kanka ben bir uçağın bilgisayarını hackledim ehe’ şeklindeki itirafını ve bu itiraf sonrasında yaşananlardan biraz bahsetmek istiyoruz. 

Öncelikle kahramanımızın adı Chris Roberts ve kendisi One World Labs’in kurucusu. Bu abimizin yaptığı itiraftan sonra doğal olarak ABD’de yer yerinden oynamış. Durumun ciddiyetinin farkında olan yetkililer, hiç zaman kaybetmeden N.Y. federal mahkemesine baş vurarak arama emri çıkarmak istemişler. Dakikalar içerisinde izin kağıdını kapan yetkililer soluğu Roberts’in evinde almış. Peki bu işi Robertin yaptığını nereden biliyorlardı?Aslında olayın komik tarafı tam da burada başlıyor. Çünkü abimiz koca uçağı hacklediği yetmezmiş gibi birde üzerine tüy dikerek kendi elleriyle tweet atıyor. Bu atılan tweette yazılanlardan sonra ise ok yaydan çıkıyor ve evinde arama yapılıyor. Aramalar sırasında soğuk kanlı tavrından ödün vermeyen Roberts, 15-20 kez değiştirilmiş bir ethernet kablosu aracılığı ile önündeki koltuğun altında bulunan elektronik kutusuna bağlandığını, United Airlines uçuşundaki bilgisayarları hack'leyerek motorlara istediği gibi komut verebildiğini fakat hangi uçağı kontrol ettiğini açıklamayacağını itiraf etti. 

Bu durumdan sonra sonra Roberts hakkında nasıl bir karar alınacağı hala gizliliğini koruyor. Bizim tahminimiz bu abimizin etinden sütünden yararlanmaları gerektiği yönünde. Bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0