• Anasayfa
  • İnternet
  • Amerikalıların Başkan Adayları Hakkında Sordukları Sorular

Amerikalıların Başkan Adayları Hakkında Sordukları Sorular

1
0
0
0
0
İnsanların politikaya bakış açıları, daha doğrusu bakamayış açıları, Google'a yönelttikleri sorularla da ortaya çıkmış durumda.

Teknoloji şirketlerinin yeni trendi politika diyebiliriz. Politik haberler, içerikler, konular bu şirketlerin önemli zamanlarda ana maddeleri oluyor. Şu sıralar Google da bu şirketlerden biri.

2016 yılında Amerika yeni başkanını seçmek için sandığa gidecek. Amerikan Birleşik Devletleri Anayasası'na göre şu anki Amerikan başkanı Barrack Obama, üçüncü kez başkanlık yarışına katılamayacak. Obama'nın da partisi olan Demokratik Parti'nin, Obama'dan sonraki dönemde başkanlık için gösterdiği aday ise, eski Amerikan başkanlarından olan Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton.

Cumhuriyetçiler ise Demokratik'lerin karşısına üç adayla çıkacaklar. Bu isimler; Ted Cruz, Rand Paul ve Marco Rubio. Üç isim arasında en fazla dikkat çeken, en fazla öne çıkan isim ise senatör Marco Rubio.

        

Haberimize dönecek olursak; Google'ın çalışması da bu seçim üzerine. Google'ın, ''Google+'' üzerinde ve Twitter'da aktif olarak ''Google Politics & Elections (Google Siyaset ve Seçimler)'' adlı sistemleri bulunmakta. Buralarda sadece siyaset üzerine haberler, veriler ve bilgiler paylaşılmakta.,

2016 yılında başkanlık seçimi için adaylar belli olduğunda insanlar da doğal olarak tanımadıkları adayları hemen Google'lamışlar. Google da insanların başkanlık adayları hakkında en çok merak ettikleri, en fazla Google'ladıkları şeyleri, Google Politics & Elections adlı Twitter hesabından duyurdu.

Google'da aratılan sorular, bilgiler -hele ki Amerika gibi herkesin gıpta ettiği bir yerde- gerçekten oldukça enteresan. Tabiki en fazla Google'lanan sorulardan bir genelle yapılması saçma olur ancak, insanların bu tarz konulara nasıl yaklaştığını görmek adına güzel -bir o kadar da şaşırtıcı- bir deneyim.

Örneğin insanlar 2016 yılındaki seçime aday olan ve içlerinde şu an en iddialısı görünen Marco Rubio hakkında Google'a yaşı, doğduğu yeri, boyu gibi sorular yöneltmiş. Hatta Cumhuriyetçiler'den aday olan Rubio hakkında ''Marco Rubio Cumhuriyetçi mi?'' sorusu en çok sorular sorularda beşinci sırada (herhalde Google'dan 'yok adam aslında demokratik de seçimlerde garanti olsun diye cumhuriyetçi oldu' tarzı bir cevap beklemişler). 
 

 


Ayrıca Google'a Rubio'nun boyunu soranlar doğru cevabı da alamayabilir. Çünkü gidipte Google'a ''Rubio'nun boyu kaç?'' diye sorduğunuzda çok büyük olasılıkla alacağınız cevap, NBA'de Minnesota Timberwolves forması giyen İspanyol Ricky Rubio'nun boyu (1.93) olacaktır ( bu çocuk da Barlecona'dayken iyiydi de NBA'e gelince pek beklediğim patlamayı yapamadı, neyse).

Sonuç olarak Marco Rubio hakkında sorulan soruların hangisi daha salakça ben pek seçemedim.

Bir diğer aday olan Demokratiklerden Hillary Clinton için sorulan sorular da aşağı yukarı Rubio'nun soruları gibi. Google'lanan soruların başında yaş sorusu gelmekte. Tıpkı Rubio'da olduğu gibi ''Demoktrat mı?'' sorusu da Clinton için aranmış.
 

 

 


Ayrıca başkanlığa ne zaman adaylığını koyduğunu ya da gerçekten aday olup olmadığı da sorgulanmış (kadın adaylığını açıkladıktan sonra ''aday mı?'' diye sormak da güzel kafa).

Son olarak yine Marco Rubio gibi Cumhuriyetçilerden olan Rand Paul hakkında sorulan sorular benim favorim. Klasik sorulardan biri olan ''boyu kaç?'' yine sorulmuş durumda. Yine Rand Paul hakkında yaşı ve hangi tarafta olduğu da en çok sorulan sorulardan. Ancak en efsane iki soru şüphesiz son ikisi.
 

 

 


Rand Paul senatör olmadan önce doktorluk yapmaktaydı. Adam başkanlığa adaylığını koymuş, hakkında en çok merak edilen şeylerden biri ne doktoru olduğu... Göz doktoru bu arada. Diğer efsane soru da ''Rand Paul'un babası kim?'' sorusu. Cevap veriyorum; Darth Vader...

Bu sorunun da muhtemelen sorulmasının nedeni Amerika'da çok yaygın olan Paul soyadından kaynaklanmakta. ''Aaa soyadı Paul, bizim kayınçoyla bir akrabalığı var mı acep?'' şeklinde falan düşünmüşler herhalde.

Neyse sonuç olarak üç aday hakkında insanların Google'da merak ettikleri şeyler hiç de iç açıcı değil. Bu sırf Amerika'dan kaynaklanmıyor tabiki. Ya da bu verilerin böyle oluşu tüm Amerika'yı genellemek anlamına gelmiyor.

        

Ancak bu durum bizim ülkede de geçerli. Devletinin başına seni iyi yönetecek, seni iyi temsil edecek adamlar seçerken yok boyu uzunmuş, yok dini görüşü şuymuş gibi şeyleri göz önüne almak, cahilin işi. Çünkü bunlar devlet yönetmekte aranan kriterlerle uzaktan yakından alakalı değil. Ancak insanların çoğu işte bu kadar salak sorular üzerinde yoğunlaştığı için, kendilerini temsil edecek, yönetecek adamları böyle saçma şeyler üzerine seçiyorlar. 

Beyin küçüldükçe kriterler de küçülüyor. Google'a sorulan bu sorularda, süpergüç Amerika'nın başkanının ne tarz kriterlere önem veren insanlar tarafından seçildiğinin güzel bir örneği olmuş. 

 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0