• Anasayfa
  • İnternet
  • Anayasa Mahkemesi, İnternet Yasası’yla İlgili Çok Önemli Kararlar Aldı!

Anayasa Mahkemesi, İnternet Yasası’yla İlgili Çok Önemli Kararlar Aldı!

1
0
0
0
0
İnternet Yasası’yla ilgili bazı değişiklikler yapan Anayasa Mahkemesi (AYM), 6518 sayılını kanundaki bazı hükümleri iptal etti.
Dün, Türkiye’de internetin işleyişiyle ilgili çok önemli kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda İnternet Yasası’ndaki bazı hükümler iptal edildi. 

Alınan kararlar dışında bazı istekler vardı. Örneğin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) hakim kararı olmadan internet ortamındaki yayın içeriğini durdurma yetkisinin tanındığı hükümlerin iptal istemi reddedildi. 

CHP, AYM’ye başvurarak İnternet Yasası ile TİB Başkanı’na tanınan milli güvenlik, kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden birinin varlığına kanaat getirmesi durumunda 4 saat içinde istediği sayıda internet sitesine erişimi kapatabilme” yetkisinin kaldırılmasını talep etmiş fakat alınan karar doğrultusunda TİB, mahkeme kararı olmadan site kapatmaya ve engellemeler yapmaya devam edebilecek.Bunun dışında alınan bir başka kararda AYM, kanunun 4. maddesine eklenen “İçerik sağlayıcı, Başkanlığın bu Kanun ve diğer kanunlarla verilen görevlerinin ifası kapsamında, talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim eder ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri alır” hükmünün de iptal edilmesine karar verdi.
 

 Erişim sağlayıcıları, bundan sonra TİB’e bilgi vermek zorunda değil


6. fıkrada “kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcılara TİB tarafından para cezası verilebilmesi” mümkündü. AYM’nin aldığı karar doğrultusunda bu hüküm de iptal edildi. Ayrıca erişim sağlayıcılara, engellenen yayınlarla ilgili farklı erişim yollarını engelleyici tedbir alma yükümlülüğünü getiren maddenin de iptal edilmesine karar verildi. Bu hükümler, Resmi Gazete’de yayınlandıktan 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0