Anonymous'un IŞİD'e Savaş Açması Ne Derece Önemli?

0
0
0
0
0
Dün Anonymous tarafından gelen açıklamalar ile IŞİD'e resmi olarak siber savaş ilan edildi. Bu duyurumun ardından anında sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalar ile işe koyulan Anonların bu çalışmaları ne denli önemli açıklıyoruz.
Günümüzün bir numaralı haberleşme aracı haline gelen internet, birçok kesim tarafından da farklı amaçlar ile kullanılabiliyor. Yani aslına bakarsanız interneti ne amaçla kullanırsanız o amaca amade olacak bir yapıya sahip. Oturduğunuz yerden sadece bilgisayar başında birçok yararlı bilgi öğrenebilecekken dilerseniz bomba yapımına dair en detaylı bilgileri de yine bu internet üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

İşte bu noktada da Anonymous'un dün yaptığı ve sizlere buradan aktardığımız "IŞİD'i internetten sileceğiz" şeklinde oldukça ciddi bir açıklamayla beraber savaş açması ise aslına bakarsanız oldukça önemli. Yani bir çok kesim "Ne yapacaklar silahları mı hackleyecekler" diye bu durumu sallamamış olsa da sadece Anonların saldırıları ve hesapları ele geçirmeleri ile IŞİD'in olası icraatlarına çok ciddi darbeler gelebilir. (Ki başladılar da; bknz)
 

Nasıl olacak ya? diye sorduğunuzu hissederek hemena açıklmaya geçiyorum. İyi ya da kötü niyetli olması farketmeden bir topluluğun harekete geçmesi için çağrı yapabileceği en özgürce yer internettir. Yani radyo televizyon ile de yapılabilecek bu çağrıyı söz konusu terör örgütü olunca kitlelere haber salmak, kendi aralarında gizlice haberleşmek için bu yolu kullanmaları gerekiyor. Çünkü radyo ya da televizyon kullanıyor olsalar frekansları engellenerek bu durumun önüne geçilebilir. Telefon kullanıyorlarsa gerekli çalışmalar ile numaralar belirlenip iletişim kapatılarak haberleşmeleri kesilir. Telsiz ise sadece kendi bölgesindeki adamlar ile iletişimini sağlayacaktır.Ancak internet bu haberleşme için en büyük araç. Orta Doğu'da konuşlanmış olan IŞİD'in Fransa'ya Amerika'ya ya da Çin'e, artık nereye haber etmek istiyorsa en hızlı çözümü Twitter'dan, Facebook'tan ya da YouTube'dan yapacağı ufak bir kod bile olabilir. Yani adamlar "elma" diye bir kod kullansalar ve belirttikleri Twitter hesabından "Bugün de elma yiyoruz" gibi alakasız bir Tweet ile gerekli kişileri harekete geçirmeye yetebilir.Hatta bu haberimizde IŞİD'in Paris saldırısının haberleşme yeri PlayStation 4 olduğu öngörüldü. Yani internet. Ayrıca her ne kadar dünya genelinde tepki olsa da bu internet vasıtasıyla biz bilmiyor olsakda ciddi oranda ve küresel çapta destekçiler de buluyor olabilirler. Yani gerek ülkemizden gerekse diğer ülkelerden IŞİD'e olacak katılım için bu yeni katılan akılsız gençler cihad olgusunu olması gerektiğinden farklı olarak internet ortamında IŞİD kaynaklarından görerek desteğe gittiklerini düşünüyorum. Ki internet çıktı çıkalı kitap okumayı gittikçe azaltan dünyada bu gençler gidip Kur'an da okumayıp kaynaklarda ne yazıyorsa onlara inanıyor olabilirler.

Kitlesel hareketin yakın örneğini ise Gezi Parkı muhabbetlerinde görmüştük. Emin olun eğer internete erişimimiz olmasaydı sokaklara milyonlarca insan çıkmazdı. Yani günümüzdeki kitlesel tüm hareketlerin yönetim ve haberleşme mekanizması internettir. Ki bu sebeple ülkemizde bir çok durumda anında sosyal medya hesaplarına erişim engellenir.Şimdi ise Anonların bu dediklerini komple yaptıklarını düşünelim. Yani internet üzerinde haberler dışında hiçbir IŞİD sosyal medya profili ve kaynağı olmadığını düşünün. Propaganda sitelerinin katapıldığını. İş böyle olduğu anda IŞİD'in kendi merkez üssü dışında tüm dünya ile iletişimi çok ciddi oranda kesilmiş olcak. Yani o bölge dışındaki adamlarıyla iletişimleri kopacak ve aynı zamanda belki de en önemlisi olan yeni eleman toplama olayı da büyük ölçüde engellenecek. Böylelikle aslında Anonymous çok büyük bir başarı yakalamış olacak

Özetle silah gibi ekipmanlar ile uğraşmak ordunun işi. İnternet ise sadece sosyal medyadan ibaret değil. Bu adamlar da klavye delikanlısı tipler değiller. Yani Anon olarak adlandırılan her bir Anonymous hackerı aslına bakarsanız çok büyük işler çıkartmak için duyuru yaptılar. Ciddiye almak gerekli.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0