Antifreeze'e Erimiş Metal Dökülürse Ne Olur?!

0
0
0
0
0
Antifreeze'e Erimiş Metal Dökülürse Ne Olur?!
Bir YouTube kullanıcısı, erişmiş metal ile antifreeze'in karşılaşmasını kayıt altına aldı.
Dünyanın en ünlü ve en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, deneyler yapan binlerce ilginç kullanıcıyı bünyesinde barındırıyor. Herşeyi eritmeyi, yakmayı, delmeyi, hava uçurmayı deneyen bu çılgın kullanıcılardan birisi olan "Tito4re" isimli kullanıcı, yaptığı ilginç erimiş metal deneyleriye tanınıyor. Her türlü cisime ve maddeye erimiş metal döken ve ardından olanları kameraya kaydederek kendi kanalı üzerinden binlerce insanla paylaşan Tito4re, oldukça ilginç bir video daha yayınladı.

Bu yeni videosunda ünlü erimiş metaline denk bir rakip seçmiş olan Tito4re, arabalarda, uçaklarda ve çeşitli araçlarda kullanılan antifreeze'i erimiş metal ile buluşturuyor. Antifreeze'i bilmeyenler için bu ilginç sıvıyı kısa bir şekilde anlatalım. Antifreeze, çok soğuk hava koşullarında kalan araçların sistemlerinde donma olaylarını önlemek için kullanılan bir tür karışım. Özellikle bu karışımın kullanılmasının nedeni, antifreeze'in suya, alkole veya diğer türdeki sıvılara göre çok daha düşük sıcaklıklarda formunu koruyabilmesi. Yani antifreeze'i dondurmak için çok düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyulur. Özellikle uçaklarda kullanılan bu sıvı, yüzlerce metre yukarı, saatte binlerce kilometre hızla hareket eden uçakların sisteminin donmasını bile engeller. Antifreeze, zor donabildiği kadar zor kaynayan bir maddedir de. Genellikle donmayı önlemek adına kullanılması nedeniyle "antifreeze" yani "donma karşıtı" ismini almış olan bu madde, "anti-boil" olarak bilinen sıvı olarakta kullanılabilir. Videodaki antifreeze'in türü belirtilmemiş ancak ortalama bir araba antifreeze'i bile -40 derece donuyor ve 130 derecede kaynıyor. Uçaklarda kullanılan türü ise, tahmin edebileceğiniz gibi daha dayanıklı.
 

Şimdi videomuzdan bahsedecek olursak Tito4re isimli video sahibinin videoda kullandığı erimiş metal tam 1370 derecede antifreeze'in üzerine dökülüyor. Sonrasında ortaya çıkan ilginç görüntü, metalin ve antifreeze'in içeriklerinin karışmasıyla birlikte meydana geliyor.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0