Apple’ın CEO’su Tim Cook: iPhone Dünyayı Değiştirdi

0
0
0
0
0
Apple’ın CEO’su Tim Cook, Washington’daki bir üniversitenin diploma töreninde yaptığı konuşmada 2011 yılında ölen Apple’ın kurucularından Steve Jobs’u andı ve iPhone’un, insanların hayatına direkt olarak etki ettiğini belirtti.
iPhone’un kameralarıyla haksızlıkların görüntülenmesine olanak tanıyıp dünyanın değişmesini sağladığını iddia eden Cook, "Steve Jobs'un vizyonu, teknolojinin kullanımı kolay, insanların düşlerini gerçekleştirmelerini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmelerini sağlayacak araçlar üretmeye hizmet etmesiydi" dedi.

İnsanların sosyal olmakla birlikte direkt olarak hayatlarına etki ettiklerini belirten Cook, "Ürünlerimiz tam da Steve'in istediği gibi inanılmaz şeyler yaparak, insanlara güç katıyor. Görme engelli olup, okuyamayanlara, engelli oldukları veya uzakta bulundukları için yalnız kalan insanlara yardımcı oluyor. Bir haksızlığa tanık olup, bunu teşhir etmek isteyenler, artık bu isteklerini yerine getirebiliyor. Çünkü ceplerinde her zaman bir kamera oluyor” ifadelerini kullandı.

Tim Cook’un bu cümleleri kurmasına sebep olan olay ise kısa bir süre önce Güney Carolina’da beyaz bir polis memurunun 50 yaşlarındaki siyah bir Amerikalının kaçarken arkasından 8 el ateş etmesi ve bu olayın yoldaki bir kişi tarafından cep telefonuyla (muhtemelen iPhone) görüntülenip kanıt niteliği taşımasıyla polisin cinayetle suçlanmasının sağlanması.Çocukluğunda siyahların kayıt olmamasını sağlamak için okulların kapılarını kapattıran bir valinin olduğundan bahseden Cook, son olarak "Kıyıda köşede yaşamak istemezsiniz. Dünyanın orta yerinde size ihtiyaç var. Çözülmesi gereken sorunlar, sona ermesi gereken haksızlıklar var. İnsanlar hâlâ baskı görüyor" diyerek konuşmasını tamamladı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0