• Anasayfa
  • İnternet
  • Tarayıcılarda Arama Motoru Google Yandex Kilitleyen Virüsler Nasıl Temizlenir?

Arama Motorunu Kilitleyen Virüsler Nasıl Temizlenir?

6
3
2
1
0
Arama Motorunu Kilitleyen Virüsler Nasıl Temizlenir?
Sizin sağa sola yaptığınız tıklamalardan para kazanan, sizi oraya buraya; özellikle de saçma sapan yerlere yönlendiren ve ziyadesiyle sinirinizi bozan tarayıcı reklamlarının sayısı ve yaygınlığı bir hayli arttı.
Sizin sağa sola yaptığınız tıklamalardan para kazanan, sizi oraya buraya; özellikle de saçma sapan yerlere yönlendiren ve ziyadesiyle sinirinizi bozan tarayıcı reklamlarının sayısı ve yaygınlığı bir hayli arttı.

Biz de nasıl böyle bir virüs edindiğinizi (aslında bunlara virüs demek de doğru değil) sorgulamadan (nerelere giriyorsanız artık) bu zararlılardan kurtulmanın yollarına bakacağız.
Öncelilke neye karşı karşıya olduğumuzu anlatalım. Bu yazılımların zararları nelerdir, hangi amaçlarla sizin bilgisayarınıza bulaştırılırlar.

Elbette bu zararlıların öncelikli amacı sahibine para kazandırmak. Bildiğiniz gibi Google’ın reklam sistemi ve diğer reklam ağlarının sistemi, görüntülenme ya da tıklanma başına çalışıyor ki bir bu da kişinin reklama tıklamasını gerektiriyor networkun para kazanması için. Ne var ki; kullanıcılar artık her gördüğüne tıklamıyor ve normal yönlendirme linklerini bile reklam olarak algılayarak pop-up mesajlara ya da bağlantılara tıklamaktan çekiniyorlar.

Reklamlara tıklama oranı azalınca da bu virüsler ya da amaçlar doğrultusunda adlandırırsak AdWare (advertising-supported software=reklam destekli yazılım ya da reklam yazılımı)

Elbette Bu kısmı bu uzantıların, eklentilerin, programların ya da virüslerın kullanım amaçlarından biri. Ancak çok daha kötü niyetli olanları, sizin tarayıcınızda yaptığınız işlemleri gözlüyor ve bir yerlere iletiyor ya da kişisel bilgilerinize, kredi kartı bilgilerinize ulaşmaya ya da çok daha kötüsü, bilgisayarınızda sakladığınız Top Gizli, Çok Secret belgelere erişmeye çalışıyor olabilir. (AdWare olarak anılanlar yapmıyor bunları; ama aynı yollardan bulaşan çeşitli Malware (Malicious Software=Zararlı Yazılım) yapıları mevcut.

Sizin de gördüğünüz gibi, etrafta bu kadar kötü niyetli insan varken kainatın güvenliği için bilgisayarınızı da temiz tutmak zorundasınız.

Geyik kısmını bir kenara bırakırsak birilerinin haksız kazanç sağladığı ve kullanıcıyı da son derece rahatsız eden bu reklam yazılımlarından kurtulmanın yollarını da açıklayalım, siz de gidin temizleyin şu bilgisayarınızı artık.

 Reklam Virüsleri Nasıl Temizlenir

En yaygın kullanılan tarayıcılardan olan Chrome üzerinden anlatacak olursak tarayıcınıza yerleşen bu virüslerden kurtulmak için tarayıcınızdan önce bilgisayarınızı temizleyin.

Bilgisayarınızın “Program Ekle/Kaldır” menüsünü kullanarak yabancı olan ve ne işe yaradığı hakkında hiçbir bilginiz olmayan programları kaldırın. (Buradan başlıyoruz; çünkü herhangi bir eklentiyi bu uygulama vasıtasıyla çalıştırıyorsa tarayıcınızı temizleseniz bile ilk açtığınızda yeniden aktive olacaktır bu pislik.)

Ardından (eğer tarayıcınız, sizin isteğiniz dışında bir açılış sayfası ile başlıyorsa) Regedit’ten arama yaparak bulunan kayıtları silin. (Ctrl+F yardımı ile açılış sayfasının ismini aratabilir veo sayfaya dair kayıtları silebilirsiniz.)

Chrome tarayıcınızın masaüstü kısayoluna sağ tıklayın ve hedef satırına bakın. Hedef satırında "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" ifadesinden sonra herhangi bir şey yer almaması gerekir. Eğer sonrasında yazan herhangi bir şey varsa silin gitsin.

Tarayıcınızın eklentilerini ve uzantılarını temizleyin. Bunun için de Chrome’un sağ üst köşedeki menüsünden ya da tarayıcınızın adres çubuğuna “chrome://extensions” ve “chrome://plugins” yazarak karşınıza gelen listelerden bilmediğiniz, istemediğiniz, tanımadığınız uygulamaları kaldırmanız gerekir. (Unutmayın bu ahlaksızlar kimi zaman tanınmamak için kendilerini Java, Google, Chrome, Flash Player gibi isimlerle saklamaya çalışabilirler. Titiz ve acımasız olun onlara karşı)

Bu yöntemler işe yaramadı ise yine uzantıları ve eklentşleri temizlemek için “C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions” klasörünün içinde ne var ne yok silin gitsin. (username yerine bilgisayarın kullanıcı adını yazmayı unutmayın tabi)

Tüm bunları yaptınız ve hala bir şeyler garip mi geliyor? Bilgisayarınızda hala ne idüğü belirsiz yazılımlar mı var? İstemediğiniz sekmeler açılmaya devam mı ediyor? Saçma sapan reklamlar, sayfalar hatta; Görev Yöneticisi’nde alien gibi duran garip uygulamalar mı yer alıyor? 

Basın formatı gitsin! (Nasıl bir virüs yediyseniz tarayıcınızla alakası kalmamış anlaşılan, bilgisayarınızı ele geçirmiş)
6
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
0