Arama Sayınıza Göre Ağaç Diken Arama Motoru: Ecosia!

6
1
1
1
0
Ecosia, yaptığınız arama sayısına göre ağaç diken çevreci bir arama motoru.
İnternetin sonsuz bilgi birikiminde istediğimiz şeyi bulmak amacıyla arama motorlarını kullanırız. Google, Yandex, Bing gibi isimlerle örneklendirebileceğimiz arama motorlarından birisi, diğerlerinden çok daha farklı ve yararlı bir amaç uğruna desteğinizi bekliyor.

'Ecosia' isimli bu arama motoru, logosundan ve isminden de anlayabileceğiniz gibi doğayı kurtarmak adına varlığını sürdüren bir arama motoru. Almanya'nın başkentinde, Berlin'de kurulmuş olan Ecosia, arama sonuçlarından elde ettiği reklam gelirinin %80'ini ağaçlandırma çalışmaları için bağışlıyor. Geri kalan %20'lik dilimle ise giderlerini ve çalışan maaşlarını karşılayan kuruluş, bu iyi niyetinin gerçek olduğunu göstermek amacıyla saydam şirket politikasını benimsemiş.B-labs tarafından değerlendirilen Ecosia, B-corporation (benefit corporation) sertifikasını almaya hak kazanmış. B-corporation, bulunduğu ülkeye veya topluma yararı dokunan ve sadece kalkınmayı amaçlamayan şirketlere verilen bir sertifika. Bu sertifikayı kazanmış olmasının yanı sıra doğaya zararlı hiçbir eylem gerçekleştirmeyen Ecosia, CO²-neutral (CO² üretmeyen) şirketler kategorisinde de yer alıyor.

Bing'in arama sistemini kullanan Ecosia, her arama yapmanızla birlikte Google, Yandex ve Bing'de olduğu gibi reklamlı içerikleri görmenizi sağlıyor. Bing'in ayarladığı bu reklamlardan gelir sağlayan Ecosia, her aramadan yaklaşık 0.5 cent euro kazanıyor. Kendi internet sitesinin bilgilendirme sisteminde yazana göre her 0.28 euro, bir ağacın dikilmesine katkı sağlıyor.Ağaç sayım sistemi sayesinde dikilmesine yardımcı olduğunuz her ağacı görebilmenizi sağlayan Ecosia, birkaç aramanın doğaya neler kazandırdığını görmenizi sağlıyor. 

Ecosia'nın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
6
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
1
0