• Anasayfa
  • İnternet
  • Arama Yaparken Arkanızda İz Bırakmayan, Dünyanın En Güvenli 4 Arama Motoru

Arama Yaparken Arkanızda İz Bırakmayan, Dünyanın En Güvenli 4 Arama Motoru

1
1
0
0
0
Google dışında kimliğinizi ve güvenliğinizi ön planda tutarak kullanabileceğiniz 4 arama motoru.
Şimdi diyeceksiniz ki ‘e Google’da gizli arama özelliği varken bunlara ne gerek var?’ Google’ın yakın bir tarihte yaptırdığı araştırmaya katılan kullanıcıların yarısı sizin bildiğiniz bu özellikten habersiz. Üstelik uzmanlara göre Ctrl + Shift + n tuş kombinasyonunu kullanarak yaptığımız aramalar ve ziyaret ettiğimiz sayfalar kendi bilgisayarımızda görünmüyor olsa aslında o kadar da güvenli değil. Google, bu şekilde yapılan aramalarda dahi kullanıcılarının IP adreslerini kaydediyor. Peki gizliliğinizi maksimum seviyede tutan arama motorları hangileri?
 

 DuckDuckGo

‘Değişik’ sitelere ilgi duyan kullanıcılar arasındaki en şöhretli arama motorlarından olan DuckDuckGo, server’larında kullanıcılara ait hiçbir bilgiyi toplamadığını taahhüt ediyor. En önemli özelliği ise ziyaret ettiğiniz sitelerin sizin hakkında topladığı bilgileri almalarına da izin vermemesi.


 

 ixquick

Kullanıcılarının mahremiyetine önem veren sitelerden olan ixquick’in sitesinde şöyle bir cümle bulunuyor: “Mahremiyet sorununa tek gerçek çözüm: Kaydedilse de edilmese de çabucak silmek.”


 

 MetaGer

Alman sivil toplum kuruluşu Bilgiye Özgür Erişim ve Hannover Üniversitesi’nin ortaklaşa ortaya çıkardığı MetaGer’in çalışma prensibi, ixquick ile aynı. 


 

 Yippy

Çocuk yaştaki kullanıcıların ve gençlerin porno ve kumar gibi içeriklere ulaşmasını engellemek için kurulan Yippy’nin sitesinde ise şu cümle yer alıyor: "Kullanıcılarımıza mümkün olan en güvenli ortamı sağladığımız için hiç bir şeyin kaydını tutmamıza gerek yok." Fakat bu yalnızca ABD’deki kullanıcılar için geçerli.Kaynak: BBC
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0