• Anasayfa
  • İnternet
  • Associated Press 120 Yıllık ve 1 Milyon Dakikayı Aşan Arşivini YouTube'a Yüklüyor!

Associated Press 120 Yıllık ve 1 Milyon Dakikayı Aşan Arşivini YouTube'a Yüklüyor!

2
0
0
0
0
Associated Press 120 Yıllık ve 1 Milyon Dakikayı Aşan Arşivini YouTube'a Yüklüyor!
Dünyanın belki de en köklü ve en eski basın merkezlerinden Associated Press, British Movietone ile ortaklaşa biçimde 120 yıllık ve toplamda 1 milyon dakikayı aşan arşivlerini YouTube'a yükleyecek.
Associated Press'i artık hepimiz biliyoruz. Ancak bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Benim de ilk olarak Levent Kırca'nın Olacak O Kadar serisinin bir bölümünde söyleyemeyen bir adamı canlandırması ile duymuş olduğum basın kurumu olan AP, dünyanın en eski, en saygın ve en sağlam basın merkezi oalrak gösterilir. 120 yılı aşkın bir arşivi olan AP, bu sebeple son yüzyılın en ciddi basım kurumu olarak bilinir. Savaş zamanlarına ait de birçok arşivi bulunan Associated Press, şimdi bu efsane arşivini açığa çıkarıyor!

British Movietone ile ortak hareket edecek olan Associated Press, 120 yılı aşan bu video arşivinin hepsini (evet hepsi) YouTube'a yükleüyor. 1895'ten itibaren haber niteliği taşıyan tüm görüntülerini YouTube'a yüklenmesi ise biraz uzun sürebilir. Çünkü tamı tamına 1 milyon dakikayı aşan bir görüntü süresi demek oluyor bu da tam 1 milyon dakika olarak düşünürsek 1 yıl 329 gün 10 saat ve 40 dakika tutan bir video uzunluğu demek oluyor. Yani tüm arşiv parça parça yüklenerek AP'nin YouTube hesabında toplamda 2 yıla yakın bir video zinciri bulunacak. (Hani olur da "Dur bakayıp oturup izleyeyim hepsini diyecek olursanız 2 yıllık stok yapmanız gerekiyor)
 
1966 yılının"fütüristik" gelinlik modasına ait oldukça ilginç bir video.

Associated Press ve British Movietone’un bunu yapmaktaki amacı ise "Tüm insanların bu verilere ulaşabilmesi" gibi bir durum değil, tamamen duygusal. Çünkü AP, belgesel yapımcılarının kaynak aramak için kendilerinden önce YouTube’dan başladığını gördükleri için "Bari bizim sayfadan kaynak bulsunlar" gibi bir düşünce ile yüklenecek. Yapımcılar da gereken videoyu bulduklarında AP'ye giderek bu videonun kullanım lisansını isteyecek.
 
3 Haziran 1989'te Tiannamen meydanında tankların önünde tek başına duran adamın görüntüleri. Nam-ı diğer "Tankman"

Şu anda yükleme işi devam ediyor ve 3 hafta önce ilk test videosu yüklendi. Ardından bir hafta önce Malezya uçuşu videosunun yüklenmesi ile başlayan arşivlerin YouTube'a yüklenme işlemi devam ediyor ve yaklaşık 1.7 Milyon video yüklenene kadar devam edecek. Dünya savaşlarından Berlin Duvarı'nın yıkılışına, 80 darbesine ait görüntülerden Kore savaşlarına varan çok geniş arşiv artık elimizin altında olacak şekilde ulaşılabilir durumda. "Türkiye'den neler var?" diye düşünüyorsanız eğer buradan "Turkey" aramasına ait çıkan görüntüleri görebilirsiniz.

Son olarak AP'nin bu arşiv yayını için eklediği video ile bu yazıya son verelim. Tahminimizce birçoğunuz şimdi bu sayfaya dalarak bi tarih araştırmasına girecektir. Size de iyi gezinmeler diyelim. AP'nin YouTube sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0