Avustralya'da Yasa dışı Drone Yarışı Dönemi Başladı

0
0
0
0
0
Droneların sürekli aksiyon kamerası olarak doğa sporları ile uğraşanların kullanıldığından, günün birinde servis aracı olarak droneların kullanılmasını hevesle beklediğimizden söz edip duruyoruz; ama Avustralya’da bu elektrikli böceklerin alternatif bir kullanım alanı oluşmuş bile.
Elbette söz konusu Avustralya olunca bir çeşit garabet ile karşılaşmamak söz konusu değil, nihayetinde sokak hayvanı statüsünde kanguruları olan bir kıta ülkesinden söz ediyoruz. (Dünya’nın en ölümcül 10 canlısının sanıyorum 6 tanesi Avustralya’daydı)

Durum böyle olunca insanları ve yaptıkları da kimi zaman garip ya da alışılmışın dışında olabiliyor ki drone konusunda da ilk sıra dışı hamle Avustralya halkında gelmiş.

Terk edilmiş bir fabrikayı yarış pisti olarak kullanan bir grup drone sahibi, bu binanın destek kolonları arasında Nascar pisti gibi bir oval uçuş alanı belirlemiş ve dronelarını birbirleri ile yarıştırmaya başlamış.

Modifiye otomobillerle yapılan yasa dışı sokak yarışlarını anımsatması açısından dronelarını renkli ledlerle aydınlatan katılımcılar, birinci kişi açısından yarışı kayıt da ediyor ve videoları yayınlıyorlar.

Yarışlar, fabrika alanı dışında kimi zaman civar çiftlik arazilerinde de gerçekleştirilebiliyor. Go-kart yarışı havasında geçen toplantılara 30 kadar kişi düzenli olarak katılıyor ve saatte 60 kilometreye kadar hızlanabilen pervaneli böceklerini yarıştırıyorlar. Sabah 10 civarında başlayan toplanma süresi 5 saat süren piste alışma antrenmanlarının ardından yerini heyecanlı bir yarışa bırakıyor.

Yarışçılardan Peter Richie, “pilotluk lisansım da var ve yıllardır model uçak uçuruyorum, bu cihazların konseptini seviyorum; pilot koltuğundasınız; ama hayatınızı riske atmıyor, eğlenceden de feragat etmiyorsunuz.”
Bir başka yarışçı olan Mark Cocquio ise “daha küçük boydaki dört pervaneli araçların icadı yarışların daha kolay ve daha ucuz olmasına imkan verdi.” derken kendisinin sadece eğlence için bu yarışlara katıldığını söyledi.

“Uçarken istediğiniz yöne gitme konusunda tamamen özgürsünüz. Yarış ise çok daha heyecanlı çünkü şeridinizi tutup iki saniyenin arasındaki zaman diliminde karar vererek uygulamanız gerekiyor. İşleri tersine döndürecek tek bir hata istikametinizin duvar ya da bir ağaç olmasına neden olabilir. Eğer öyle olursa yerde ve yarış dışısınız.”

Bir yandan bağımsız yer altı yarışları düzenlenedursun Avustralya’nın ilk yasal drone yarış liginin sponsoru olan QAROP, ülke çapında buluşmalar ve yarış günleri düzenliyor ve konu ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yapılmasını öneriyor.

QAROP yöneticisi Chris Ballard, gelişen teknoloji ve imkanlar yüksek bir potansiyel sunarken mevcut yönetmelik bu potansiyelin kullanılmasının önüne geçiyor. Sivil havacılık kurallarına bağlı olan drone yarışları ve serbest drone uçuş etkinlikleri miadını doldurmuş olan kuralların yetersizliği nedeniyle potansiyellerini gösteremiyorlar. Son 20 yıldır güncellenmeyen Avustralya Sivil Havacılık Kanunu’nun geliştirilmesi ve drone yarışları ile serbest drone uçuşlarının önünün açılması gerektiğini savunuyor.

Ben lafı daha fazla uzatıp Avustralya Havacılık Kanunları hakkında kafanızı daha fazla şişirmeden sizi drone yarışının baş döndürücü (gerçekten baş döndürücü) videosu ile baş başa bırakayım da az kendinizden geçin.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0