• Anasayfa
  • İnternet
  • Bakandan Siber Saldırı Uyarısı: ''Bilinmeyen Word Dosyalarını Açmayın!''

Bakandan Siber Saldırı Uyarısı: ''Bilinmeyen Word Dosyalarını Açmayın!''

0
0
0
0
0
Son günlerde Türkiye'nin ciddi şekilde maruz kaldığı siber saldırılar konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Işık, kullanıcıları önemli bir konuda da uyardı.
Son dönemlerde ülkemiz, yoğun bir siber saldırı altında. Bir süre önce Anonymous, Türkiye'yi hedef aldığını açıklamış, sonrasında yapılan siber saldırılar pek çok internet sitesini, platformunu etkilemişti. Tabii buna karşın bizden de başta Ruslara yönelik cevaplar gecikmemişti.

İşte bu tarz bir ortamda sanal alem, bilgisayar kullanıcıları için bir nebze de olsa riskli bir hal alabiliyor. Bu konuda açıklamalar yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kullanıcıları uyaran bazı açıklamalarda bulundu.Bakan Işık'ın verdiği bilgilere göre şu sıralar, bilinmeyen adreslerden gelen word dosyaları ciddi tehditler oluşturmakta. Siber saldırılar, genel olarak internet trafiğinin arttırılması yönünde. Saldırıyı yapan kişiler, internet trafiğini arttırarak sistem sunucularını bir nevi tıkıyor, dolayısıyla da sunucular çöküyor. Ancak böyle bir saldırıda kurumlardan ziyade bireysel kullanıcılar hedef alınıyor.

Bakan Işık'ın bahsettiği bu adresi belli olmayan word dosyaları da, kullanıcı bilgilerine erişmek için bir takdik. Türkiye'nin çıkışına yönelik trafiğin 10 bin kat artırıldığını belirten Işık, gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini belirtti ve ekledi:"Örneğin bu sabah olan bir olayı söyleyeyim: Bir kamu kurumunun mail adresine protokolden kaynaklanan ki bu Türkiye'nin kusurundan değil, uluslararası bir kusur... Protokolden kaynaklanan bir zafiyetten yararlanarak sanki bir kamu kurumundan mail geliyormuş gibi bütün kurumlara mail göndermişler. O konuda dikkatli olmak gerekiyor. Hele hele bu aralar özellikle bilinmeyen adreslerden gelen word dosyalarını açmamakta fayda var."
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0