• Anasayfa
  • İnternet
  • Bangladeş’in Merkez Bankası 10 Dolarlık Router’lar Yüzünden Hacklenmiş!

Bangladeş’in Merkez Bankası 10 Dolarlık Router’lar Yüzünden Hacklenmiş!

6
0
0
0
0
Bangladeş Merkez Bankası’ndan 80 milyon doların çalınmasına sebep olarak bankanın 10 dolarlık router cihazlar kullanması gösteriliyor.
Bu yılın Şubat ayında hesaplarına 1 milyar dolarlık para transferi yapmaya çalışan hackerlar, ‘foundation’ kelimesi yerine ‘fandation’ yazınca yaptıkları işlem Deutsche Bank tarafından durdurulmuş ve yalnızca 81 milyon dolar çalabilmişlerdi. Yapılan bu hack ülkede büyük bir yankı uyandırmış, arkasında ne gibi bir güvenlik açığının olduğu araştırılmaya başlanmıştı.

Gelen haberler, bankanın neredeyse hiçbir şekilde korunmadığını gösteriyor. Güvenlik duvarı bulunmayan bankadaki soygun işlemi, yaklaşık 10 dolarlık router’lar üzerinden SWIFT ödeme ağına bağlanmasıyla gerçekleştirilmiş. Bangladeş’teki polis departmanında görevli Mohammad Shah Alam’ın yaptığı açıklamalar, bankanın hackerların becerilerinden çok ikinci el router’ları kullanılması sebebiyle hacklenmenin bu kadar kolay gerçekleştiğini gösteriyor.Bankada güvenlik adına hemen hemen hiçbir şeyin olmaması, paranın kimler tarafından hesaplarına aktarıldığının tespit edilmesini de zorlaştırıyormuş. Paraya çok önem vermiyorlar demek ki, baksanıza.
6
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
0
0
0
0