• Anasayfa
  • İnternet
  • Beyinle ve Omurilikle İlgili Hastalıklar, Elektronik Alıcılarla Tedavi Edilecek

Beyinle ve Omurilikle İlgili Hastalıklar, Elektronik Alıcılarla Tedavi Edilecek

0
0
0
0
0
Bilim insanlarının insan beynine enjekte ettiği elektronik alıcı, sinir uçlarını birleştirmesinin yanı sıra beyindeki tümörleri dahi tedavi etmek için kullanılabilir.
Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen bu ağ benzeri elektronik alıcının, yakın bir zamanda beyin ve omurilikteki hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılabileceği belirtildi. Küçük olduğu kadar esnek olması sayesinde dokuya zarar vermeyeceği belirtilen elektronik ağ, bir enjektöre yerleştirilerek beyne ya da omuriliğe nakledilecek. Elektronik alıcı, doktorların yaptığı gibi ameliyat işlemleri olmadan tedavi uygulayacak.

Beyin protezleri alanında yeni bir adım atabileceklerini belirten kimya profesörü Charles Lieber, elektronik alıcının yapısı sayesinde hücrelerin geçişine izin verdiğini, böylece bağışıklık sistemiyle çakışmayacağını belirtti.

Elektronik bir polimer malzeme kullanılarak üretilen protez, ilk olarak fare beyninde denendi. Fare beyninin birkaç santimetre içerisine yerleştirilen elektronik alıcı, farelerin beynindeki sinyalleri takip edebilmeyi başardı.Araştırmadaki görevlilerden bir tanesi olan Zhenan Bao, protez naklinin dokuları zorlayan olumsuz yanını ortadan kaldırabileceklerini belirterek, “Yeni yöntem doğrudan ve neredeyse acı olmadan nakil sağlıyor. Protez alanında oyunun kurallarını değiştiren bir yenilik olabilir” ifadelerini kullandı.

Lieber, deneylerinin fareler üzerinde başarılı olduğunu söyleyerek, insanlar üzerinde uygulanabilmesi için önlerinde yalnızca birkaç yıl kaldığını belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0