• Anasayfa
  • İnternet
  • Bilim İnsanları, 57 Gbps ile Veri Aktarım Hız Rekorunu Kırdılar!

Bilim İnsanları, 57 Gbps ile Veri Aktarım Hız Rekorunu Kırdılar!

0
0
0
0
0
Illinois Üniversitesi araştırmacıları, fiber optik kablolar ile veri aktarım hız rekorunu kırdılar.
Hangi alanda olursa olsun, mevcut olan hız bize asla yetmez. Eğer bir araba saatte maksimum 400 kilometre hıza ulaşıyorsa biz onun 500 km/s hıza ulaşacağı günün gelmesini bekleriz. Veri aktarım hızında da aynı durum geçerli. Daha 2-3 yıl öncesine kadar USB ile 1 GB’lık filmi alabilmek için minimum 5 dakika beklediğiniz günleri düşünün. Şu an ne kadar sıkıcı geliyor değil mi? 

Illnois Üniversitesi araştırmacıları, bizi kesinlikle tatmin edecek bir veri aktarım hız rekoru kırdılar. Yapılan deneyde 57 Gbps (bu da saniyede ortalama 7 GB gibi bir veri aktarımının yapıldığı anlamına geliyor) hızında veri aktarımı gerçekleştirildi. Deneyi gerçekleştiren bilim insanları, bu teknolojinin daha çok veri merkezlerinde ve uçaklar arası iletişiminde kullanılabileceğini belirtiyorlar. Yani son tüketicinin bu teknolojiden faydalanma gibi bir lüksü olmayacak. 

Yapılan deneyden çıkan bir diğer sonuç, internette daha fazla işlem gücü alınmasıyla herhangi bir aksama olmadan 4K yayın akışının sağlanabilecek olması. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0