• Anasayfa
  • İnternet
  • ​Bilim İnsanları, Laboratuvar Ortamında Ayak Üretmeyi Başardılar

​Bilim İnsanları, Laboratuvar Ortamında Ayak Üretmeyi Başardılar

1
0
0
0
0
Herhangi bir hastalık ya da kaza sonucu organlarını kaybeden hastalar için heyecan verici bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, laboratuvar ortamında hücreleri kullanarak bir ayak yaratmayı başardılar.
Bir şekilde kol ya da bacak gibi uzvunu kaybeden hastalar, protez ürünler sayesinde yapay da olsa kaybettikleri uzva kavuşabiliyorlar. Fakat demir ya da plastikten yapılan bir protez yerine, canlı hücreler kullanılarak yapılan bir uzvu kullanmak çok daha güzel olmaz mıydı?

Aşağıdaki video ve görsellerden de anlayacağınız üzere bilim insanları, yaşayan hücreleri kullanarak bir fare ayağı üretti. Massachusetts General Hospital Center’da üretilen bu ayak, gelecekte protez yerine biyolojik uzuvların kullanılabilmesinin önünü açıyor.Fare ayağı, Decel / Recel tekniği kullanılarak üretilmiş. Decel’de ölü donörün organları alınıp yumuşak dokusu ayrıştırılıyor. Recel’de ise alıcıdan gelen uygun hücreler, bioreaktörde beslenen organın yeni doku üretimini sağlıyor ve bulunduğu bölgede oluşumu sağlanıyor. 
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0