• Anasayfa
  • İnternet
  • Bilim İnsanları, Ölüm Korkusunun Beyinde Yarattığı Değişimi Ortaya Çıkardı

Bilim İnsanları, Ölüm Korkusunun Beyinde Yarattığı Değişimi Ortaya Çıkardı

1
0
0
0
0
Bütün canlıların ortak korkularından bir tanesi kuşkusuz ölüm korkusudur. Bilim insanları, şimdiye kadar beyindeki etkisi bilinmeyen bu korkunun nasıl göründüğünü ortaya çıkartan bir çalışmaya imza attı.
Bunun keşfedilmesini sağlayan olay ise Atlantik Okyanusu üzerinde yakıtı biten bir uçağın içerisindeki yolcuların beyin MR’larının çekilmesiyle ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda, sarsıcı bir olayın etkisinin yıllar sonra bile görülebildiği belirtildi. 2001 yılında uçakla okyanusun ortasındaki bir adaya zorunlu olarak iniş yapan yolculara 3 yıl sonra bir test yapıldı ve olayı ne kadar hatırladıkları soruldu.

Çıkan sonuçlara göre yolcuların ölüm korkusuyla yüz yüze geldikleri olayı çok net hatırladıkları görüldü. Olayın üstünden 10 yıl geçtikten sonra uçakta bulunan 8 yolcuya o an yaşananların video görüntüleri izletildi. Bu sırada yolcuların beyin MR’ları çekilerek beyindeki amigdala, hipokampüs ve ön orta bölümleri incelendi. İncelemenin sonucunda yolcuların yaşadıkları olayları daha farklı algıladıkları ortaya çıktı.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0