• Anasayfa
  • İnternet
  • BKM’den Herkesi İlgilendiren Uyarı: ‘Kesinlikle Yemememiz Gereken 10 Şey’

BKM’den Herkesi İlgilendiren Uyarı: ‘Kesinlikle Yemememiz Gereken 10 Şey’

1
0
0
0
0
Bankalararası Kart Merkezi, telefon dolandırıcılığının son zamanlarda fazlaca artış göstermesinin ardından bir bilinçlendirme kampanyası başlattı.
Telefon dolandırıcılığı artık o kadar ciddi boyutlara ulaştı ki sanki yeni bir iş kolu oluşmuş gibi her gün dolandırıcılardan farklı metotlar görmeye başladık. Bu konuda insanları bilinçlendirmek için BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) başlattığı kampanya kapsamında bazı tüyolar veren diyetisyen Taylan Kümeli, ‘Kesinlikle Yemememiz Gereken 10 Şey’ başlığıyla tüketicilere uyarılarda bulunuyor.

Telefonlara gelen ‘bizden hediye kontör kazandınız’, ‘eşeğin semerini kazandınız’ tarzındaki SMS’leri polis, savcı, bankacı kimliğine bürünerek vatandaşlara gönderen telefon dolandırıcılarına karşı insanları bilgilendirmek için farklı bir kampanya başlatan diyetisyen Kümeli, madde madde şu uyarılarda bulunuyor:

‘’Acılı Arama’’: Kendisini polis ya da savcı olarak tanıtıp ‘Bittin olm sen, mahvoldun’ gibi cümleler kuran o acı telefonları yemeyin. Biliyorum canınız çekiyor ama yemeyin.

‘’Mesaj Bürüle’’: İlk önce ‘tebrikler, bizden hede hödö kazandınız’ şeklinde mesaj atıp daha sonra kart bilgilerinizi isteyen bu kişiler, daha sonra bir bakmışsınız ki paranızı tatlı tatlı, bürüle bürüle götürüyorlar. Yemeyin kardeşim, yemeyin.

‘’Frambuazlı Posta’’: Her e-mail kötü değil elbette, ama çoğu kötü be kardeşim. E-mail adresinize gelen postalara tıklamadan önce her zaman ödeme yaptığınız kurumdan gelip gelmediğine bir bakın. O frambuazlı posta daha sonra midenize oturmasın.

‘’Fakabastı’’: Kendilerine bankacı ya da sigortacı süsü veren dolandırıcılar, sizi faka bastırmak isteyebilirler. Lök diye bilgilerinizi adamların önüne sunmayın, hiçbir bankacı ya da sigortacı size annenizin kızlık soyadının son 3 ve 5. harfin ne olduğu sorusunu sormaz. Bunu da yemeyin sakın.‘’Elinin Köri’’: Dolandırıcıların gönderdikleri her SMS’e, e-maile körü körüne atlayıp yeni numaralarını yerseniz, bunu sonucu gastrit, reflüye döner maazallah.

‘’Elmalı Kart’’: Sizi bankadan aradıklarını söyleyip sistem güncellemesi için anne kızlık soyadınızı, T.C. kimlik ve kredi kart bilgilerinizi alırlar, baktılar ki her şeyi veriyorsunuz donunuza kadar alırlar. Bunları da yemeyin. Ne demişler: Yarım elma, kart bilgimi alma.

‘’Kazangibi’’: Kimse size durduk yere para vermez. O yüzden ‘Tebrikler, bizden 10 bin TL kazandınız, ödülü kazanmak için 05XX XXX XX XX numaralı telefonu arayın’ deyip sonra da kart bilgilerinizi isterler. Ortada bir kazanoğlu döndüğü kesin, dikkat edin.

‘‘Savcı Böreği’’: ‘Ben savcı Hikmet Görkem, hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor’ diyerek sizi tufaya düşürmeye çalışan denyolara prim vermeyin.

‘’Yalancı Dolma’’: Önce dolmaya bir bak dolma mı diye, sonra sorana bak üçkağıtçı mı diye. Dolandırıcıdan yiyeceğiniz her ‘Tebrikler, kazandınız’ SMS’i direkt kalbinize zarar.

‘’Param Bayıldı’’: Dolandırıcıların her sözüne inanıp para bayılmak istemiyorsanız gelen her postayı dikkatlice inceleyin, gönderilen SMS’lere balıklama atlamayın. Ne canınız sıkılsın ne de hayalleriniz yıkılsın.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0