• Anasayfa
  • İnternet
  • Böyle Olacağı Belliydi: FBI İstek Üzerine Bir iPhone Şifresini Daha Kıracak

Böyle Olacağı Belliydi: FBI İstek Üzerine Bir iPhone Şifresini Daha Kıracak

0
0
0
0
0
ABD’nin eyaletlerinden Arkansas’ta görevli polisler, FBI’dan bir iPhone ve bir iPod’un şifresini kırmayı talep etti. FBI da gelen bu talebi kabul etti.
FBI’ın Apple’dan San Bernardino saldırganına ait olan iPhone 5C’nin şifresini kırmasını istemesi, Apple’ın ‘bunun ileride gerekli ya da gereksiz sebeplerle birçok iPhone’un şifresinin kırılması talebi’yle karşılaşma olasılığından dolayı kabul etmemesinin ardından bir şeyler olacağı belliydi. Çünkü o telefonun şifresi bir türlü kırılacaktı ve geçtiğimiz günlerde de FBI bunu gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Galiba işler bundan sonra daha fazla karışacak, zira Apple bu olayın bir emsal teşkil etmesi sebebiyle önüne geçilemeyeceğini ve birçok ‘şifre kırılması’ talebinin geleceğini bas bas bağırarak söylemişti. Apple’ın öngörüsü, Arkansas polisinin FBI’dan ‘iPhone’un şifresinin kırılması talebi’nin gelmesiyle gerçekleşmiş oldu. 

Associated Press’in haberine göre FBI’ın Apple’a gerek kalmadan iPhone’un şifresini kırmayı başardığına dair yaptığı açıklamadan 24 saat geçtikten sonra Arkansas polisi, bir çifti öldürmekle suçlanan iki gence ait iPhone’la iPod’un şifrelerinin kırılması için FBI’a başvurdu. FBI da Arkansas polisinin yardım talebini kabul ettiğini açıkladı.Gazeteye konuşan Savcı Cody Hilland, FBI’ın tutumundan dolayı minnettar olduklarını söyleyerek “FBI’ın yerel eminiyet teşkilat ortaklarına yardımını her zaman taktirde karşılıyoruz” dedi. Cinayet zanlılarından 18 yaşındaki Hunter Drexler’ın avukatı ise telefonda bulunan verilerin kendilerini kaygılandırmadığını belirtti. 

18 yaşındaki Hunter Drexler ve15 yaşındaki Justin Staton, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Arkansas’ın Conway bölgesinde oturan Robert ve Patricia Cogdell’i evlerinde öldürmekle suçlanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0