• Anasayfa
  • İnternet
  • 4 Yıldır Aynı Şifreyi Kullanan Oculus'un CEO'sunu da Hacklediler

4 Yıldır Aynı Şifreyi Kullanan Oculus'un CEO'sunu da Hacklediler

1
0
0
0
0
Son günlerde ünlü isimlerin yaşadığı hacklenme olaylarından bir tanesi de Oculus'un patronu Brendan Iribe'nin başına geldi.

 
Son bir aydır internet dünyasının en ünlü isimlerinin başı, Twitter hesaplarının hacklenmesiyle dertte. Sırasıyla Mark Zuckerberg, Evan Williams ve Sundar Pichai’nin Twitter hesapları hacklenmişti. (Zuckerberg’in kullandığı şifreyi unutabilmek mümkün mü?) Bu isimlerin arasına Oculus’un kurucusu ve CEO’su Brendan Iribe de eklendi, üstelik rencide(!) edilerek.

Iribe’nin Twitter hesabını ele geçiren hackerın söylediğine göre Iribie, yıllar önce Myspace hesabı için oluşturduğu şifresinin aynısını Twitter’da da kullanıyormuş. Hacker ise, geçtiğimiz ayın sonunda sızdırılan Myspace kullanıcı bilgilerinden yola çıkarak Iribe’nin Myspace’te kullandığı şifrenin aynısını Twitter hesabında da denemiş ve başarılı olmuş. Sonra da aşağıdaki tweet’leri atmış.Oculus’un yeni CEO’sunu tanıtmaktan heyecan duyuyoruz, @Lid” şeklinde tweet atan hacker, daha sonra da aşağıdaki tweet’i atmış:


Sen kalk, oyun ve teknoloji alanında tanıtılmış en havalı şeyi yarattığını hayal et, sonra da 4 yıldır aynı şifreyi kullan. Aptal CEO!

Şimdi ‘aptal’ kısmına katılmak tabii ki mümkün değil, ayıp yani öyle denir mi hiç. Ama 4 yıldır aynı şifreyi kullanmak da ne demek yahu? Üstelik eski popülaritesinden eser kalmayan Myspace’teki şifrenin aynısı… Biz bile ‘aman başımıza bir şey gelmesin’ diye her hesap için ayrı ayrı şifreler kullanıyorken bir CEO’nun yıllarca aynı şifreyi kullanması hem ironik hem de trajik. 

Hesap elbette geri alınır (hele ünlü bir kimseysen anında alırsın), hackerın attığı tweet’ler de silinmiş. Fakat prestij ve karizma açısından uğranılan yıkım ne olacak? (ya da umurlarında değil de biz mi çok büyütüyoruz acaba?)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0