Bu Video İle Kendi Kimya Laboratuvarınızı Havaya Uçurun

0
0
0
0
0
Bu Video İle Kendi Kimya Laboratuvarınızı Havaya Uçurun
“Sakın evde denemeyin” başlıklı videolar sınıfında en üst düzeyde genelde kimyasal tepkimeler vardır ve bunlar genellikle eğlenceli ve çekici patlamalarla son bulur. BBC’nin bu internaktif videosu ise sizlere bu eğlenceli patlamaları evde yaratma imkanı veriyor.
Güzel ama İngiliççe” diyenler için açıklama yapmak gerekirse öncelikle bir temel kimya dersi gibi başlayan videoda, sesi gerçekten bir kimya öğretmeni gibi olan amcamız bize koku, duman ve güvenlik sorunları olmadan bazı kimyasalları karıştırarak patlama yapma imkanı sunacağını söylüyor ve en büyük olarak sınıflandırdıkları patlamayı bulmamızı istiyor. (ben üçüncü seferde yakaladım)

Bu videoda yaratacağınız reaksiyonlarının çoğunun tehlikeli olduğunu söyleyen amcamız sonrasında da bu deneylerin bir kimyager gözetimi olmadan yapılmasının tehlikeli olduğunu ve evde denemeyin demeyi de unutmuyor elbette.

Ardından ilk içeriğin seçilmesi için karşımıza hidrojen, sodyum, sülfür, nitrojen, klorin, oxijen, iyodin ve alüminyumdan oluşan masayı çıkartıyor.

Bu sekiz seçenekten birini ilk malzemeniz olarak seçiyorsunuz ve sonrasında onunla karıştıracağınız ikinci malzemenin de üstüne tıklayıp bu iki maddenin karışımı ile ne olduğunu görmek için başka bir videoya yönlendiriliyorsunuz. (O videonun sonunda tekrar dene derseniz buraya geri atıyor merak etmeyin, sabaha kadar deneyebilirsiniz.)

Aşağıdaki videodan oynayabildiğiniz bu keyifli kimya oyunu BBC tarafından hazırlanmış en verimli ve eğlenceli interaktif videolardan biri olmuş.
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0