• Anasayfa
  • İnternet
  • Çalınan Kimlik Bilgileri, Başınıza Hangi İşleri Açabilir?

Çalınan Kimlik Bilgileri, Başınıza Hangi İşleri Açabilir?

0
0
0
0
0
50 milyona yakın çalınan kimlik bilgilerinin ardından akıllardaki en büyük soru, kötü niyetli kişilerin eline geçen bu bilgilerle neler yapılabileceği.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kuşkusuz en büyük deşifrelerinden bir tanesi yaşandı ve yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri internet ortamında paylaşıldı. Bu durumla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış olsa da şu an ufak bir arama yapılması halinde kimlik bilgilerine birçok kişi tarafından ulaşılabiliyor. 

Yaşanan bu olaydan sonra muhtemelen aklınıza ‘kimlik bilgilerim kullanılarak neler yapılabilir?’ sorusu gelmiştir. Şimdi bunları madde madde ele alalım.
 

 E-devlet ile adınıza telefon hattı açılıp açılmadığını kontrol edin

Kimlik bilgileriniz kullanılarak adınıza bir telefon hattı açılmış olabilir. E-devlet’e bağlanarak mobil hat açılıp açılmadığını kontrol edin.
 

 Bankacılık işlemleri

En korkulan durumlardan bir tanesi, kimlik bilgilerinizin kullanılmasıyla bankalarda adınıza işlem yapılması. Bu konuyla ilgili bankalarla muhakkak iletişime geçin ve adınıza bir işlem yapılıp yapılmadığını kontrol ettirin. İnternet bankacılığı dışında arama merkezi servisi üzerinden de rahatlıkla sorgulatma yapabilirsiniz.Sizi bir nebze olsun rahatlatacak olan bir konuya daha değineyim: Bankalar, kimlik fotokopiniz ve imzanız olmadan kredi kartı vermiyor. Bu bir şekilde kılıfına uydurulsa da ikametgah belgesi ya da adınıza düzenlenmiş bir fatura isteniyor. Kısacası bunlar olmadan ‘legal’ yollarla hiçbir şekilde kredi kartı ya da vadesiz hesap açılması mümkün olmuyor. Ha şöyle bir durum da var: Banka personeli isterse bu evraklar (ikametgah ve faturadan bahsediyorum) olmadan da işlem yapabilir fakat uğrayacağınız tüm zararı bankadan çıkartmak için davacı olabilirsiniz. Yine de kontrol ettirin de saçma sapan bürokratik işlemlerle zamanınızı harcamayın.
 

 Kimlik doğrulaması yapan internet siteleri

Bazı sosyal medya platformlarına onaylı kullanıcı adıyla girmek için kimlik bilgilerinizin eksiksiz bir şekilde girilmesi istenebilir. Bu da sizi, bilginizin olmadığı sitelerle, forumlarla ya da sosyal medya hesaplarıyla ilişkilendirebilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0