Cep Telefonları, Artık Türkiye’nin Her Yerinden Çekecek

0
0
0
0
0
Nüfusu 500’ün altında olan ve bu zamana kadar hiçbir mobil haberleşme hizmeti alamayan toplam 1799 yerleşim yeri kapsama alanına dahil edildi. Böylelikle Türkiye’nin artık tamamı ‘çevrimiçi’ oldu.
Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı çalışma sayesinde TÜİK veri tabanında kaydı olmasına rağmen GSM altyapısı olmayan, şehir merkezinden ziyade kırsal kesimde bulunan, nüfusu 1 ila 500 arasında değişen toplam 1799 yerleşim yeri belirlendi. 

Nüfusa göre mobil kapsama oranı %99’dan fazla olan ülkemizde, coğrafi zorluklar ve altyapı maliyetinin yüksek olması sebebiyle bazı yerleşim bölgelerine mobil iletişim hizmeti götürülemiyordu. Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için tüm masrafları Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanmak üzere 2013 yılında bir ihale yapılmış ve Turkcell bu ihaleyi kazanarak sözleşme imzalamıştı.Projesini tamamlayan Turkcell, bu söz konusu 1799 yerleşim bölgesini kapsama aldı. Nüfusu en fazla 500’e kadar olan ve GSM iletişim altyapısı bulunmayan yerleşim yerlerinin dahil edilmesiyle birlikte artık ülkemizde çevrimiçi olmayan alan kalmadı (gibi). Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom, hizmetlerini artık kurulan bu tek altyapı üzerinden sağlayacak.  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0