• Anasayfa
  • İnternet
  • Cep Telefonlarına Vestel Zammından Sonra Şimdi de IMEI Kaydı İçin Zam Geliyor

Cep Telefonlarına Vestel Zammından Sonra Şimdi de IMEI Kaydı İçin Zam Geliyor

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde ‘Vestel zammı’ olarak sosyal medyanın ayaklanmasına neden olan ek gümrük zammından sonra şimdi de IMEI kaydı için ekstra bir zam yapılması planlanıyor.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yolcuların yurt dışından beraberlerinde getirdikleri mobil cihazların %33 oranında artmasını beklediklerini ve cihazlardan alınan 131.5 liralık harcın 600 liraya çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Yolcuların geçtiğimiz yıl beraberlerinde 750 bin cep telefonu getirdiklerini ve bu yıl rakamın 1 milyona ulaştığını belirten Ekşi, yine geçtiğimiz yıl ülkemize 800 bin dolayında kaçak telefonun sokulduğunu ve bu rakamın 1 milyon 100 bine yükselmesini beklediklerini açıkladı. 2015 yılı içerisinde toplam 14 milyon 100 bin cep telefonunun satılacağını söyleyen Ekşi, bu telefonların yarısından fazlasının 1000 TL ve üzerindeki fiyatlara sahip olan modellerden oluştuğunu belirtti.Ülkemizdeki cep telefonu pazarının fiyat-adet oranı hakkında bilgilendirmede bulunan Ekşi, “2014 yılı ocak-haziran döneminde yüzde 33 olan bin 500 lira ve üzerindeki cep telefonu oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 40’a yükseldi. Cep telefonu pazarının cirosal oranına bakıldığında ise bin 500 lira ve üzerindeki cep telefonları için söz konusu dönemde oran yüzde 63’ten yüzde 67’ye çıktı” dedi.

Bugünden itibaren cep telefonlarına gelecek olan ilave gümrük vergisiyle birlikte yolcuların yurt dışından getirdikleri telefonlardan alınan harçlara da (IMEI kaydı) zam yapılacağı belirtiliyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0