Cep Telefonu Kullanıcılarına Uyarı!

0
0
0
0
0
Cep Telefonu Kullanıcılarına Uyarı!
Her gün kullandığımız akıllı telefonlar sağlığımızı ciddi derecelerde tehlikeye atıyor. Bu konuda uzmanların yaptığı araştırmalara ve bizleri uyarmalarına rağmen hala ısrarla bu tip sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek davranışlar sergileyebiliyoruz.
Her gün kullandığımız akıllı telefonlar sağlığımızı ciddi derecelerde tehlikeye atıyor. Bu konuda uzmanların yaptığı araştırmalara ve bizleri uyarmasına rağmen hala ısrarla bu tip sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek davranışlar sergileyebiliyoruz. Örneğin yatarken telefonun baş ucunda durması oldukça tehlikeli.

Cep telefonları iki yönlü mikro dalga cihazdır ve radyasyonun yarısı dokuya işlemektedir. Bu özellikle anne karnındaki bebeği etkiler, bunun sebebi ise anne karnındaki bebeğin kafatası henüz oluşmamıştır ve dalgalar direkt olarak beynine etki gösterdiği için doğduğunda veya ilerleyen yaşlarında büyük problemler yaratabilir.

Cep telefonları özellikle saklandıkları yerde tahribat oluşturabiliyor. Örneğin gün boyu cep telefonunu cebinde taşıyan bir erkeğin sperm sayısında ciddi azalma görülürken, çeşitli göğüs kanserine yakalanan kadınların cep telefonlarını göğüslerine yakın yerlerde taşıdığı belirlenmiştir.

Bu açıdan baktığımız zaman şu an çevremizdeki tüm elektronik cihazlar belirli seviyelerde radyasyon yayıyor ve her birinin farklı zararları var. Bu konularda oldukça duyarlı davranırsak ne kendimiz üzülürüz nede sevdiklerimiz. Güvenli olmak her zaman üzgün olmaktan daha iyidir.

Size cep telefonu kullanmayın demiyoruz, diyemeyiz. Fakat bazı önlemler alarak bu cihazlardan kaynaklanan zararları en aza indirgeyebiliriz. Örneğin tıbbi bir teşhis için yapılan X ışınla görüntüleme sistemi son çare olarak kullanılmalıdır zira çok zararlıdır. Bunun öncesinde ultrasound gibi fazla etkisi olmayan görüntüleme sistemleri kullanılabilir.

Araştırmacılar cep telefonu kullanıcılarına yaptığı uyarıda aşağıdaki önlemleri almalarını söylüyor;

-Mutlaka ve mutlaka kulaklık kullanın. Arkadaşlar kulaklığı olmayan cep telefonu yok, biliyoruz hepsinin içinde bir adet geliyor. Zahmet edin bu kulaklığı kendiniz için yanınızda taşıyın ve kullanın.
-En az 10mm uzaktan konuşulmalıdır. Kulaklığınızı evde unuttunuz ya da başka bir şey. Bu durumlarda telefonu kulağınızdan 10mm uzakta tutun. Etrafınızda kimse yoksa hoparlöre alın ve bağıra bağıra konuşun. Yeterki o cihazı beyninize sokmayın.
-Mümkün olduğunca kapalı tutun. Eğer bir işiniz yoksa örneğin geceleri kapatabilirsiniz. Yok, ben kapatamam benim sorumluluklarım var acil arama gelir açmam lazım diyorsanız uzak tutun kendinizden başınızın dibine durmasın. Sağlığınızı kaybedince sorumluluğun anlamı kalmaz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0