Çin'den, İçinde Biraz Tehdit Bulunan Bir Mektup Geldi!

0
0
0
0
0
Son zamanlarda yapılan protestolar ve yaşanan hack olaylarının ardından Çin'den Türkiye'ye yönelik ilk yaptırım geldi.
Bu aralar Çin’le aramızın bozuk olduğu bir gerçek, Doğu Türkistan’da yaşanan olayları artık bilmeyenimiz yok. Son bir haftadır Türk hackerlerın Çin hükümetine ait bazı siteleri ele geçirdiğinden de bahsetmiştik. Yapılan eleştirilerin ardından dün Çin’den biraz tehditvari biraz da ‘bakın bizimle ilgili bildikleriniz yanlış’ konulu bir mektup geldi. 

Çin’in demir-çelik sektöründe (maden çıkarma dahil) tüm üretim ve pazarlama aşamalarında faaliyet gösteren devlet şirketi olan Sinosteel’in Türkiye temsilcisi Li Song, aralarında iş ortaklarının da bulunduğu bazı çevrelere mektup gönderdi. Song, mektubunda şu sözlere yer verdi: “Asılsız haberlere inanmayın. Hükümet, Müslümanların Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde oruç tutma, ibadet için toplanma, iftar ve benzeri etkinlikleri yapmalarına engel olacak hiçbir şeye izin vermez. Hiçbir devlet makamı, sosyal kuruluş veya şahıs, vatandaşları bir dine inanmaya veya inanmamaya zorlayamaz. Sincan’da Müslümanlar, ramazan ayı boyunca ve her zaman huzur içinde yaşam sürdürmektedir.

Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Necati Abacıoğlu da en son ülkemizde yaşanan saldırıların ardından Çinli misafirlerin sokağa çıkmaya korktuğunu belirterek olayların, bu şekilde devam etmesi halinde ticari ilişkilerimizin zedeleneceğinden korktuğunu belirtti.

Li Song’un gönderdiği mektubun tam metnini aşağıdan okuyabilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0