• Anasayfa
  • İnternet
  • Çin, Yeni Yasayla Birlikte Tüm İnternet Kullanıcılarının Bilgilerine Erişebilecek!!

Çin, Yeni Yasayla Birlikte Tüm İnternet Kullanıcılarının Bilgilerine Erişebilecek!!

0
0
0
0
0
Çin'in terörizm ile savaşmak adına uygulamaya soktuğu yeni yasası, ülkede bulunan tüm teknoloji kuruluşların bilgilerini erişilebilir olarak hükümete sunmasını içeriyor.
İnternet, doğru kullanıldığı zaman oldukça yararlı olabilecek, sınırsız sayıda bilginin bulunduğu dev bir platform. Sürekli olarak bilgi alışverişi yapılan bu dev platform, kullanıcıların özgür bir şekilde hareket etmek istemesinden ötürü belirli bir düzeyde gizliliğe sahip. Çin hükümeti, internet kullanıcılarının sahip olduğu bu gizliliğin onları tehlikeli kıldığına inanıyor. Bu nedenle yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalarına başlayan Çin hükümeti, bu tasarının resmi olarak kabul edildiğini duyurdu.

Artık Çin'de merkezi bulunan tüm teknoloji kuruluşları (buna tüm ticaret siteleri, mesajlaşma platformları ve sosyal medya ortamı da dahil) Çin hükümetinin gerekli bir sebep göstermesiyle birlikte hükümete bilgi verecek. Hükümetin bilgilere çok kolay bir şekilde erişebileceği yasa, sadece Çin'de merkezi bulunan teknoloji kuruluşları için geçerli. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini engellemesiyle bilinen Çin hükümeti, bu yasa sayesinde bilgi alamayacağı diğer siteleri de erişime kapatabilir.Tıpkı Çin gibi sosyal medya yasakları ile dünya genelinde sık sık gündeme gelen bir ülkeyiz. Bu tarz durumlarda insan ister istemez ''benzer durum yaşanır mı?'' diye sormadan edemiyor.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0