• Anasayfa
  • İnternet
  • Dünyanın En Uzun ve En Yüksek Cam Tabanlı Köprüsü Çin'de

Dünyanın En Uzun ve En Yüksek Cam Tabanlı Köprüsü Çin'de

1
0
0
0
0
Çin dünyanın en uzun cam köprüsünü inşa etti. Çin'in Hunan eyaletindeki Şiniuzhai Ulusal Parkı'nda bir kanyon üzerinde inşa edilen cam köprü 300 metre uzunluğunda.

Çin'in Hunan eyaletinde yer alan Zhangjiajie milli parkında inşa edilen dünyanın en uzun ve en yüksek cam tabanlı köprüsü olma özelliğini elinde bulunduruyor. Zhangjiajie Büyük Kanyon bölgesinde iki kayalığı birbirine bağlayan köprü 430 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 300 metre yüksekliğindedir. Köprünün inşasında 22 milimetrelik ikikatlı cam kullanıldı. Çinli yetkililer, söz konusu camın pencere camlarından 25 kat daha dayanıklı olduğunu belirtti.Karşılaştırma yapmak gerekirse, Amerika'da Büyük Kanyon Köprüsü sadece 21 metre açıklık geçiyor ve 219 metre yükseklikte. Kanada Alberta'da geçen sene açılışı yapılan Glacier Köprüsü ise 35 metre uzunluğunda ve 280 metre yükseklikte yer alıyor. 

Buda Dağı'ndaki iki kıyıyı birleştiren köprü daha önceden tahtadan yapılmıştı. Çin'deki en tehlikeli köprüler arasında ismi sayılan bu köprü 11 mühendis tarafından günde 12 saat çalışılarak cam köprüye dönüştürüldü.  Döşemenin camdan olması köprüyü daha "korkunç" hale getirdi.Çin'de yapılan bu köprünün tasarımcısı EXPO 2010 Şangay'da İsrail Pavyonu mimarı Haim Dotan. Dotan'ın söylediğine göre; 800 kişiyi aynı anda taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Köprü aynı zamanda defileler için de kullanılacak. Ayrıca dünyanın en yüksek bungee jumping noktası olacak. 56 km2 büyüklüğündeki Zhangjiajie milli parkı 2009 yılından beri halka açık ve James Cameron'ın yarattığı Pandora gezegeninin ilham kaynağı.Köprüden geçmek cesaret istediği için ismi "Cesaret Köprüsü" olarak da değiştirildi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0