• Anasayfa
  • İnternet
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gollum’lu Hakaret Davasına Filmin Yönetmeni de Dahil Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gollum’lu Hakaret Davasına Filmin Yönetmeni de Dahil Oldu!

3
0
0
0
0
Dr. Bilgin Çiftçi’nin kendi fotoğrafıyla Smeagol’ın görselini yan yana koymasını hakaret olarak algılayarak dava açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davasına filmin yönetmeni de dahil oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi fotoğrafıyla Yüzüklerin Efendisi filmindeki karakterlerden olan Smeagol’ın görselini yan yana koyarak Facebook sayfasından paylaşan Dr. Bilgi Çiftçi hakkında iki yıl hapis istemiyle hakaret davası açmıştı. Dava daha sonra çok ilginç bir hale gelerek Gollum diye bahsedilen karakterin Smeagol mu yoksa Gollum mu olduğunun belirlenmesi için bilirkişi istendi. Bilirkişinin raporuna göre Gollum’un nasıl bir karakter olduğu ortaya çıkacak ve hazırlanan rapor mahkemeye sunulacaktı.

Olaylar bu şekilde gelişmeye başladıktan sonra Yüzüklerin Efendisi filminin senaristi ve yönetmeni olan Peter Jackson olaya dahil olarak bahsi geçen karakterin Gollum değil Smeagol olduğunu belirtti. Jackson, ‘Eğer dava için söz konusu olan resimler bunlarsa, kesin olarak söylemeliyim ki Gollum’u yansıtmıyor. Görüntülerdeki karakterin adı Smeagol’dır’ dedi.


(sol taraftaki Smeagol, sağ taraftaki de Gollum)

Filmi izleyenler Gollum’la Smeagol karakterleri arasındaki farkı bilirler fakat biz yine de açıklayalım. Gollum, Orta Dünya Evreni için ortaya çıkarılan kurgusal bir karakter. Aslında bu karakter Smeagol, fakat Mordor Diyarı’nda dövülen tek yüzüğü taktıktan sonra yüzük onu tanınmayacak hale getirip şeytani bir karaktere bürünmesini sağladı. Jackson’ın açıklamalarına göre Smeagol, oldukça tatlı ve neşeli bir karakter. Dolayısıyla Smeagol’ın Gollum’la karıştırılmaması ve söz konusu davada geçen görsellerin hiçbir şekilde dava konusu haline getirilmemesi gerektiği söylendi.

Davanın dördüncü duruşmasında Mahkeme Başkanı Hakim Murat Saz, Gollum’un kötü bir karakter olup olmadığının ortaya çıkarılması için iki davranış bilimcisi ve sinema - televizyon eserleri uzmanı tarafından incelenmesinin ardından bilirkişiye gönderilmesi kararını vermişti. Bakalım Peter Jackson’ın açıklamaları davanın gidişatını etkileyecek mi.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0