• Anasayfa
  • İnternet
  • İngiltere Başbakanı Cameron, WhatsApp’ı Yasaklamak İstiyor

İngiltere Başbakanı Cameron, WhatsApp’ı Yasaklamak İstiyor

0
0
0
0
0
İngiltere Başbakanı Cameron, WhatsApp’ı Yasaklamak İstiyor
İngiltere’nin başbakanı olan David Cameron’a göre iki kişi arasında geçen mesajların istihbarat yetkilileri tarafından görülmemesi, ulusal bir tehdit oluşturuyor. 
İngiltere’nin başbakanı olan David Cameron’a göre iki kişi arasında geçen mesajların istihbarat yetkilileri tarafından görülmemesi, ulusal bir tehdit oluşturuyor. Paris’teki “ifade özgürlüğü yürüyüşü”nün ardından bu konuşmayı gerçekleştiren Cameron, Mayıs ayında İngiltere’de düzenlenecek olan genel seçimlerde tekrar seçilmesi halinde WhatsApp, iMessage ve Snapchat’in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini söyledi.

Mesaj içeriklerinin kriptolu bir biçimde tutulmasının ve gerektiğinde yetkililerle paylaşılmamasının, terörist grupların işini kolaylaştırdığı savunuluyor.

Cameron hükümetinin, telekom operatörlerinin ve ISS’lerin kullanıcıların online aktiviteleri ve mesajlaşmalarıyla ilgili kayıtların daha fazla tutulmasını sağlayacak bir kanuni düzenleme üzerinde çalıştığı söyleniyor. Söz konusu yasak, Cameron’ın seçilmesi halinde 2016’da uygulamaya konulacak.

Bunun sadece terörist grupların konuşmalarını kayıt altına almak için yapıldığını düşünmek, bana kalırsa çok iyimser olur. Çünkü online olarak bunu algılayıp daha sonra gerekli müdahaleyi yapana kadar iş işten geçmiş olacaktır. Bu tarz eylemlerin önüne geçmek için yasakçı bir zihniyet yerine daha pozitif çözümlerin üretilmesini mantıklı buluyorum.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0