• Anasayfa
  • İnternet
  • DDoS Saldırısı, Büyük Bir Şirketin Sistemini Çökertebilir

DDoS Saldırısı, Büyük Bir Şirketin Sistemini Çökertebilir

0
0
0
0
0
Kaspersky Lab’in B2B ile birlikte yaptığı araştırmalar sonucu 4 şirketten en az 1’inin DDoS saldırılarına karşı korumasız olduğu ortaya çıktı.
Yapılan bir ankete katılan şirketlerin yarısından fazlası DDoS saldırılarına karşı koruma sisteminin gerekliği olduğunu düşünürken, telekom ve finans odaklı şirketlerde bu oran %80’lere çıkıyor. Buna rağmen şirketlerin %18’i, bu tipte bir koruma kullanmıyor, %41’i ise kısmen de olsa kullanıyor. DDoS saldırılara karşı tam olarak önlem alan şirketlerin oranı ise %45. 

Anketin bir diğer sonucu ise şirketlerin %17’si, iş açısından öneme sahip olan sistemlerin güvenliğini öncelikleri arasına alırken %13’ü ise DDoS saldırılarına karşı önlemini ‘yakın bir gelecekte’ almayı planlıyor. Özellikle bu %13’lük dilimde bulunan şirketlere ait önemli banka bilgileri, e-mailler ve diğer online hizmetler, basit bir DDoS saldırısıyla dahi kolayca erişilebilecek durumdalar. Böyle bir saldırıda şirketler için oluşabilecek maddi hasarın minimum 400 bin dolar civarında olacağı öngörülüyor.Kaspersky DDoS Koruma Başkanı Evgeny Vigovsky’nin bu konudaki görüşleri şu şekilde: “Deneyimlerime göre pek çok şirketin DDoS saldırılarını, örneğin kötü amaçlı yazılım virüslerine kıyasla zararsız görüyor. Ancak böyle bir yaklaşım şirketlere çok fazlaya mal olabilir. DDoS saldırıları özellikle hedeflenmiş bir saldırının parçasıysa bir şirkete başka herhangi bir siber saldırı kadar zarar verebilir. IT altyapılarının korunması kapsamlı bir koruma gerektiriyor ve kritik olan tüm online sistemlerin devamlı olan güvenlikerinin, şirketin boyutuna veya aktivitenin kapsama alanına bakmaksızın, önemli bir parçasını oluşturuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0