• Anasayfa
  • İnternet
  • Dikkat! Yanlış Yazacağınız Bir Harf, Virüslü Sitelere Girmenize Neden Olabilir!

Dikkat! Yanlış Yazacağınız Bir Harf, Virüslü Sitelere Girmenize Neden Olabilir!

0
0
0
0
0
Araştırmacıların yayınladığı verilere göre tek harfi yanlış yazarak yanlışlıkla gireceğiniz virüslü sitelerin sayısı artıyor.
İnternet kullanıcıları olarak her gün yüzlerce siteyi ziyaret ediyoruz ve bu sitelere giriş yaparken bir anlamda kendi güvenliğimizi, giriş yaptığımız sitenin güvenliğine emanet ediyoruz. Bu nedenle ziyaret ettiğimiz, özellikle de alışveriş yaptığımız sitelerin güvenilir siteler olması çok önemli.

Araştırmacılar, internet üzerinden yapılan yeni bir dolandırma türü keşfettiklerini açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre bu internet dolandırıcıları sadece bir harfi yanlış yazmanız sayesinde sisteminize giriş yapıyor ve kredi kartı bilgilerinize kadar her şeyi çalabiliyor. Bu siteler linki yanlış yazmanızla birlikte girilen, ilginç domainlere sahip siteler. Örneğin Facebook'a giriş yapmak istiyorsunuz. Çoğu kullanıcının favorilerinde Facebook'u vardır ancak siz linki elinizle gireceksiniz. Linki girdiğiniz sırada bir ".com" kısmında ".om" yazdınız veya linki "facebookc.om" olarak girdiniz. Yanlış yazılmış domain adreslerine sahip olan kişiler, o sırada linki yanlış yazdığınızın farkına varamayacağınızı düşünerek kendi sitelerini Facebook'a benzer bir şekilde dizayn etmişler. Siz de Facebook'a giriş yaptığınızı sanıyorsunuz ve karşınızdaki pencereye hiçbir şeyden şüphelenmeden bilgilerinizi giriyorsunuz. Böylece sitenin sahibi olan kişi sizin bilgilerinize ulaşıyor veya site üzerinden bilgisayarınıza kötü yazılımlar yüklüyor.Bu şekilde internet kullanıcılarını kandırmaya çalışan kötü amaçlı sitelerin sayısının arttığını farkeden güvenlik kuruluşunun adı Endgame. Endgame, keşfin ardından kullanıcıların sakınması gereken tam 319 siteyi bir araya getirdi ve kendi sayfası üzerinden yayınladı. Bu sitelein çoğunun ".om" ile bittiğini belirten güvenlik şirketi, .om domaininin Oman'a (Umman) ait olduğunu ve dolandırıcıların sık sık bu uzantıyı kullandığını belirtti.
 

Yayınlanan listede en çok domaine sahip olan isimleri görüyorsunuz ancak bu domainlere sahip olmak hiçbir şekilde suç sayılmıyor. Çoğu domainin de aynı kişiye ait olduğuna dikkatinizi çekerim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0