Diyanet-Sen Başkanı: Pokemon GO Oynanması Yasaklansın

2
0
0
0
0
Pokemon GO’nun oynandığı alanın camilere kadar yansımasına tepki gösteren Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, ‘oynanması yasaklansın’ dedi.

Sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı sokaklara döken Pokemon GO’nun oynandığı alanın camilere kadar ulaşması ve sosyal medyada bu anlamda atılan mesajlara Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar büyük tepki gösterdi. “Dışarıdan gördüğüm kadarıyla Pokemon GO gençlerimizi cami ve namaza teşvik ediyor” ve “Benim evin karşısında tarihi bir cami var, her 5 dakikada bir 3 tane Pokemon GO topu veriyor, sonunda evin değeri arttı” şeklinde atılan tweet’leri ‘batının islam dinine karşı bir senaryosu’ şeklinde yorumlayan Bayraktutar, “Bu durumu kınıyorum ve oyunun Türkiye’de yasaklanmasını istiyorum” dedi.

İlahiyat Profesörü Abdülaziz Bayındır, Bayraktutar’ın aksine duruma farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Camilerin Allah için yapılmış bir ibadet alanı olduğunu, burada bazı sosyal aktivitelerin yapılabileceğini fakat söz konusu oyunu ciddi bir zaman israfı olarak değerlendiren Bayındır, "Bir kişinin en önemli değeri zamanıdır. Her şeyi tekrar bulursunuz ama kaybedilen zamanı asla bulamazsınız. Bu açıdan bu çok büyük israf. Bu, insanların hayatlarını boşa geçirmesi sonucunu doğurur. Esas olaya bu açıdan bakmak lazım. Yoksa cami içerisine girmiş, orada Pokemon bulmuş bu tabii hoş karşılanmaz ama daha kötüsü zamanın israf edilmesidir. Bu tür şeylere müsaade etmemek gerekir" dedi.Şu an ülkemizdeki marketlerde yerini almamasına rağmen ciddi bir kitle tarafından oynanan Pokemon GO ile ilgili Pskiyatr Tanju Sürmeli ise şunları söyledi: “Bütün bu sanal oyunlar, beyindeki bağlantıları değiştirerek sürekli olarak beyne aynı uyarının verilmesine sebep oluyor. Beyin bir nevi otomatik pilota bağlanıyor. Bu etki beynin uyuşturucuya verdiği tepkiyle benzer bir etki yaratarak beyinde dopamin salgılatıyor. Oyunun yarattığı dopamin, artırıcı ve tekrarlayıcı davranışı ister hale getiriyor. Dopamin ise fazla salgılandığında dikkat, öğrenme, uyku bozuklukları ve hafıza sorunlarına yol açıyor.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0