Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

1
1
0
0
0
Domain almak bir webmasterın internete adım attığı ilk evredir. Peki domain alırken nelere dikkat etmek gerekir? 
Domain almak bir webmasterın internete adım attığı ilk evredir. Peki domain alırken nelere dikkat etmek gerekir? 

Webmasterlar domain alırken bazı kavramları iyice öğrenmeli ve domain alırken aşağıda sıraladığımız maddelere dikkat etmelidir. Domaini bir sitenin iskeletine benzetmek çokta yanlış olmaz. Bu kararı almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç hususa değinelim. 

Kullanışlı bir domain nasıl olmalıdır?
 
-Domain öncelikle sitenin içeriğiyle alakalı ve akılda kalıcı olmalıdır.
-Google’ın da webmasterlara önerdiği gibi karakter sayısı olabildiğince kısa tutulmalıdır.
-Mümkünse Türkçe karakter kullanılmamalıdır.
-Site uzantısının .com olması büyük bir artı katacaktır.
 
Bu saydığımız maddeler sitenizin markalaşması ve kullanıcıların size daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. İşin arka boyutunda ise araştırmanız gereken birkaç konu daha kalıyor.
 

 1)Almak istediğiniz site drop domain mi?

Drop domain çoğunlukla alan adının süresinin uzatılmamasından dolayı domainin tekrardan satışa sunulması halidir. Drop domainin uzun süre alınmaması durumunda alan adı Google’dan tamamen silinir.
 
Almak istediğiniz domain hakkındaki bilgilere wmaraci.com adresinden ulaşabilirsiniz. Site analiz bölümünden domaine ait Google Index sayısı, PR değeri, ülke sırası, domain yaşı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Drop domain kullanmaya karar verirseniz sitenin eskiye ait içeriğini archive.org adresinden kontrol edebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki; kullanacağınız drop domainin içeriği ile kendi sitenizin içeriği aynı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse: Alacağınız drop domain kadın sağlığı ile ilgili bir siteyse siz bu siteyi video sitesine çeviremezsiniz. Çevirseniz de Google gözünde eksi puan kazanırsınız.


 

 2)Domain backlink sorgulama

Backlink bir siteyi üst sıralara çıkartan en önemli faktörlerden biridir. Almak istediğiniz domaine ait backlinkleri aşağıda verilen iki siteden sorgulayabilirsiniz.
 
http://www.ranksignals.com/
http://www.backlinkwatch.com/
 

 3)Domain whois ve ns geçmişi

Almak istediğiniz domainin whois ve ns geçmişine ait bilgileri aşağıdaki siteden kontrol edebilirsiniz.
http://whoisrequest.org/history/
 

 4)Adsense ban sorgulama

Almak istediğiniz domaine ait en önemli inceleme belki de Adsense Ban kontrolü diyebiliriz. Bunun sebebi eğer domain Adsense Banlı ise domain uygunsuz bir şekilde kullanılmıştır. Böyle bir domaini satın almak işlerinizi bir hayli zorlaştıracaktır. Domainin Adsense Banlı olup olmadığını aşağıdaki siteden kontrol edebilirsiniz. (Eğer siteniz banlı gözükürse birkaç siteden daha kontrol etmenizi tavsiye ederiz.)
http://www.blacklis.com
 
Domain almadan önce tüm kontrolleri sağladığınızdan emin olmalısınız. İleride herhangi bir sorun yaşamamak için doğru bir başlangıç yapmaya özen gösterin. Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0