• Anasayfa
  • İnternet
  • "Mantı" Emojisi Olması İçin Başlatılan İlginç Kickstarter Projesi

"Mantı" Emojisi Olması İçin Başlatılan İlginç Kickstarter Projesi

1
0
0
0
0
İngilizce adı dumpling olan ve bir nevi mantı ya da pişi diyebileceğimiz yiyecek için Kickstarter'da bunun emoji olması için ilginç bir bağış toplanıyor.
Kickstarter'ı artık hepimiz biliyoruz. Çeşitli hatta her türlü proje için yürütülen bağış toplama merkezi olarak anlatabileceğimiz bu sitede birçok proje bulunmakta. Ancak şahsen şimdiye kadar gördüğüm en ilgincine yeni rastladım.

İngilizce adı Dumpling olan, Türkçe'de genellikle Çin Mantısı olarak geçen bir yiyecek türü neredeyse tüm dünyada yapıldığı için emoji olması adına başlatılan proje şimden hedefine ulaşmış olan Kickstarter'ın en ilginç projelerinden biri oldu.Dumpling nedir diyecek olsanız aslında farklı bölgelere göre değişen bir mantı olarak söyleyebiliriz. Ancak haşlanmış hali mantıya benzeyen bu dunplingin kızartılmış hali ise milföyler ile annelerimizin atıştırmalık olarak yaptığı pişilere oldukça benzemekte. Tabii onlara göre biraz daha küçük oluyor. (En büyüğü ise Eskişehir'in meşhur çiböreği zaten)İşte sırf bu yiyecek evrensel olduğu planlanarak emoji olmasını savunan bir grup Unicode onayı almak için bu parayı istiyor. Unicode'un onayı olmadan her cihazda görülemeyecek olan bu emojini onaylanması için ise 11 farklı firmadan toplanan 11 kişilik ekipten geçer not alması gerekli. Aynı zamanda 4 kurumsal 3 de destek ekibi olan Unicode ailesine tam oy hakkı olan 11 firma bu hakkını koruyabilmesi için yıllık 18 Bin Dolar ödeme yapmaları gerekmekte. Ekibin hedefi olan ve çoktan geçtiği 3.750 Dolarlık hedefi ile bu Unicode oylama ekibine girerek emojilerin kullanan insanlar tarafından seçilmesi ve onaylanması gerektiği savunuluyor. Aynı zamanda Emojination adı verdikleri bu projeye zürafa, nazar boncuğu gibi farklı kültürleri içeren emojilerin de dahil olması gerektiği gibi görüşleri bildirmek amacıyla başlatılan projede bakalım ne gibi bir sonuç çıkacak ve bu firma ve hükümetler bu ekibin sesini dinleyecekler mi göreceğiz.

Projenin detaylarına buradan kontrol ederek dilerseniz  buradan destek verebilirsiniz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0