• Anasayfa
  • İnternet
  • Dünya’daki Tüm Siber Saldırıları Canlı İzleyebileceğiniz Siteler

Dünya’daki Tüm Siber Saldırıları Canlı İzleyebileceğiniz Siteler

48
23
14
4
4
Geçtiğimiz gün Ashley Madison isimli yasak ilişki sitesinin hacklenip kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi haberi elbette siber dünyada manşetlere oturan tek saldırı ya da hack haberi değildi, aslında siber dünyada sürekli gerçekleşen saldırıları canlı olarak takip edebileceğiniz siteler mevcut.
Bu ayın başlarında Amerikan Hükümeti’ne ait Personel Yönetimi Bürosu’na bie saldırı yapılmış ve 22 milyon kişinin kişisel bilgileri tehlikeye girmişti, ondan önce ise Anthem isimli sağlık sigortası kuruluşu bir saldırıya maruz kalmış ve 80 milyon kişiyi tehlikeye sokmuştu.

Hatta bunların yanı sıra siber güvenlik hizmeti de sunan ve en büyük antivirüs ve siber güvenlik ağına sahip olan Kaspersky’nin sistemine sızılmıştı.

Eğer bu gibi haberlerin son zamanlarda arttığını ya da siber saldırıların artık günlük hayatın bir parçası haline geldiğini düşünüyor ve normal bir gelişme gibi takip etmek istiyorsanız size bu fırsatı veren bazı siteler mevcut. (elbette bu sitelerin sunduğu veriler sadece güvenlik şebekelerinin yayınladığı ve yayınlamasının bir sakıncası olmadığı saldırılar yoksa DARPA falan neler peşinde kim bilir)
 

 Norse Attack Map


Daha önceki haberlerimizde (zanndersem geçen yılın haberlerinden birindeydi) Norse Attack Map’ten söz etmiştik.

Firmalara, zararlı yazılımlara karşı koruma sağlayan Norse isimli internet güvenliği şirketinin yayınladığı bu harita canlı olarak tüm saldırıları izleyebilmenize ve tehlikenin boyutunun farkına varabilmenize imkan veriyor.
İstenmeyen ağ erişimini takip ve tespit eden bir sistem ile saldırının çıkış noktası olan ülkeyi ve hedef aldığı ülkeyi gösteren bu haritada her ne kadar hedef olan ülke gerçek olsa da siber saldırganlar kendilerini kolaylıkla başka bir noktadan saldırı yapıyormuş gibi gösterebildiklerinden çıkış noktası doğru olmayabilir.

Norse Attack Map siber saldırı haritası için buraya tıklayın (tıklayın da görün neler olup bitiyor)

 Digital Attack Map


Google ve ağ yönetimi ve güvenliği şirketi olan Arbor Networks tarafından sunulan bu harita da DDoS (Distributed Denial of Service) saldırılarını canlı olarak göstern bir harita.
Bu saldırılar çok sayıda bilgisayarın gizli şekilde ele geçirilip aynı anda aynı web sitesine erişimini sağlayıp çok yüksek boyutlarda veri trafiğine sebep olmasını ve sistemin aşırı yüklenerek çevrimdışı görünmesini amaçlayan saldırılar. (yine geçtiğimiz yıl tarihin en büyük DDoS saldırısından söz etmiştik.)

Digital Attack Map için buraya tıklayıp hayvan gibi veri trafiği yaptıklarını görebilirsiniz.
 

 Kaspersky Cybertreat Real-Time Map
 

Geçtiğimiz haftalarda ironik bir şekilde hacklenen Kaspersky’nin sunduğu bu harita da gerçek zamanlı olarak kötü amaçlı yazılımları takip etmenize yarayan bir harita. Bu harita sayesinde ele geçirilmeye çalışılan bilgisayarları, nerelerde kullanıcı bilgilerinin peşine daha çok düşüldüğünü gözlemleyebiliyorsunuz.
Kaspersky'nin sözüne güveniniz olsun olmasın buradaki harita sizi coşturacak. (bi' de interaktif falan yapmışlar çok güzel)
 

 FireEye Cyber Threat Map


Bu harita gerçek zamanlı bir harita değil; ama yine de tehdidin ne kadar büyük olduğunu görmenizi sağlayacak haritalardan biri.
Bu harita 30 günlük süreç içinde kötü amaçlı yazılımların ve onların kontrol ettiği sunucu bilgisayarların arasında gerçekleşen veri trafiğini gösteriyor ve o anda gerçekleşmiyor olsa da web dünyasının tehlikeli bir yer olabileceği gerçeğini yüzünüze vuruyor.

Buradan ulaşabileceğiniz bu harita da bir sürü veri sunuyor (mesela üretim tesisleri hükümet bilgilerinden daha çok saldırı alıyor)
48
23
14
4
4
Emoji İle Tepki Ver
48
23
14
4
4