Dünyanın İnternet Kontrolü ABD'de Olacak

1
0
0
0
0
İnterneti dünya çapında düzenleyen ve kontrol altına alan ICANN, ABD hükümetinin denetiminde kalmaya devam edecek.
ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresi (NTIA) Başkanı Lawrence Strickling, nternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (kısaca ICANN) ile ilgili açıklama yaparak ICANN üzerindeki kontrolün bir yıl daha ABD hükümetinde olacağını belirtti.

Strickling’in geçen yıl yapmış olduğu açıklamada ABD hükümetinin internet yönetiminin çekilmek istediğini ve internet adres yönetimi için 2015 yılının sonbahar aylarına kadar daha dayanıklı bir model üretilmesi gerektiğini belirtmişti. Fakat ABD Ticaret Bakanlığı’nın yerini dolduracak bir çözümün bulunamaması ve 2016 yılı içerisinde bu durumun devam etmesi halinde 3 yıllık yeni bir uzatma daha yapılacağı belirtiliyor.Bir sivil toplum kuruluşu olan ICANN, elektronik postaların alıcılara doğru internet protokol adresleriyle ulaşıp ulaşmadığını, kullanıcıların internet sayfalarında rahatlıkla gezip gezemediğini, Facebook, Youtube, Twitter gibi sosyal medya ağlarında paylaşımlarda bulunup bulunamadığı gibi birçok konuyu güvence altına alıyor. Fakat internetle ilgili tüm bağlantılarda son söz yine de ABD Ticaret Bakanlığı’na ait. Bakanlığın izni olmadan internette hiçbir şey yapmak mümkün değil.

2003 ve 2005 yıllarında yapılan dünya enformasyon zirvelerinde internet idaresinin uluslararası hale getirilmesi gündeme getirilmiş ve Washington bu duruma karşı çıkmıştı. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0