Dünyanın İlk Web Sitesi, Bundan Tam 25 Yıl Önce Kuruldu!

6
2
1
0
0
Dünyanın İlk Web Sitesi, Bundan Tam 25 Yıl Önce Kuruldu!
Tim Berners-Lee, dünyanın ilk web sitesini bundan 25 yıl önce (20 Aralık 1990) kurmuştu.
Şu an dünyanın en büyük iletişim aracı olan web sitelerinin temeli, bundan tam 25 yıl önce atıldı. CERN laboratuvarlarında bilgisayar profesörü olarak çalışan Tim Berners-Lee, HTML adındaki işaretleme dilini geliştirerek World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) adındaki bilgi paylaşım sistemini kurmuştu (1989 yılında) Sonraki yıl CERN’de çalışmalarına devam eden Tim Berners-Lee, dünyanın ilk web adresi olan http://info.cern.ch’i kurdu. World Wide Web'in ve dolayısıyla ilk sitenin  kurulmasının amacı, dünyanın farklı ülkelerinde üniversitelerde görevli olan bilim insanları ve enstitüler arasında otomatik bilgi paylaşımı talebinin karşılanmasıydı. info.cern.ch, bu anlamda bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor.


Tim Berners-Lee’yi milyonlarca içeriğin ve bilginin dağıtılmasını sağlayan, milyarlarca kişinin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayan insan olarak tanımlayabiliriz. Eğer şu an yazdıklarımızı okuyabiliyorsanız, bunun temelinde Tim Berners-Lee’nin olduğunu bilmeniz gerekiyor. 
60 yaşındaki Lee, hala web ile ilgilenmeye devam ediyor. W3C’de (Dünya Çapında Ağ Birliği) direktör olarak çalışma hayatına devam eden Lee, aAynı zamanda MIT'de de danışma kurulu üyesi.
6
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
0
0