Düşünce Gücüyle Hareket Edebilen Robot

0
0
0
0
0
Düşünce Gücüyle Hareket Edebilen Robot
Düşünce gücüyle kontrol edilebilen bu robot, önündeki engellere takılmadan hareket edebiliyor.
Teknoloji artık öyle bir hal almaya başladı ki yalnızca düşünce gücü yardımıyla birçok şey yapabilecek duruma gelmeye başladık. Daha önce düşünce gücü yardımıyla kontrol edilebilen protez kol ve akıllı telefonların kilidinin beyin dalgalarıyla açılabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi de düşünce gücüyle hareket ettirilebilen robot üretildi.

Bu robot, vücudunu hareket ettiremeyecek kadar ağır hasta olan kişiler için geliştirilmiş. (felç gibi) Üzerinde 3 tekerlek ve 9 kızılötesi sensörü bulunan robot, kişinin aklından geçenlerin yapmasını sağlıyor. Örneğin gideceği yere üzerindeki sensörler yardımıyla giden robot, engellere takılmadan yol alabiliyor. 

Hasta, üzerinde bulunan bilgisayar sayesinde farklı bir bilgisayar yardımıyla robotu kontrol ediyor. Ayrıca Skype üzerinden robota görüntüsünü aktaran sistem sayesinde robotun gittiği yerlerde bulunan insanlarla iletişim kurulabiliyor.

Teoride bakıldığı zaman oldukça yararlı olacağını düşündüğümüz bu sistemi en kısa sürede pratikte de görmek en büyük dileğimiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0