• Anasayfa
  • İnternet
  • Duvara İşediğinizde Bu Boya İdrarınızı Olduğu Gibi Size Geri Püskürtüyor!

Duvara İşediğinizde Bu Boya İdrarınızı Olduğu Gibi Size Geri Püskürtüyor!

0
0
0
0
0
Londra’da gece hayatının yoğun olduğu bölgelerdeki bazı duvarlara sürülen bu özel boya, duvara işeyen kişinin idrarını olduğu gibi püskürtüyor.
Gece hayatının yoğun olarak yaşandığı yerlerin en büyük ritüellerinden bir tanesidir duvara işemek. Yani hoş bir durum olmadığını biliyorum ama şunu yapmayan bir insan evladı kaldıysa madalya takıp ödüllendirmek gerek. (evet, bunu ben de yaptım) Bu durum, Londra’daki  Hackney Belediyesi’ne bağlı Shoreditch ve Dalston isimli mahallelerinde artık önlenemez boyutlara gelmiş. Hackney Belediyesi, yalnızca duvar ve kaldırımlardaki idrarı temizlemek için senede 100 bin sterlin harcıyormuş.

2015 yılında 500’den fazla kişiye bu sebeple ceza kesen belediye, en sonunda farklı bir sistem denemeye karar vermiş. Belediye Meclisi'nin Mahalleler ve Sürdürebilirlik'ten sorumlu üyesi Feryal Demirci, "Kimse kendi kapısının önüne idrar yapıldığını görmek istemez. Buna karşın insanlar, sakinlerimizin evlerinin ve esnafın dükkanlarının önüne yapmayı sürdürüyor. Eğer para cezası almak insanları caydırmıyorsa belki idrarla ıslanma tehlikesi caydırır" diyerek bu ilginç uygulamayı destekleyen bir sosyal çalışma başlatmış.Öncelikle bu olayın nasıl gerçekleştiğinden bahsedelim. Duvarın üzerinde bir hava bariyeri oluşturan bu boya, sıvının tamamen geri püskürtülmesini sağlıyor. ABD’li Ultra Tech firması tarafından üretilen bu boya, idrarın leke ve koku oluşturmasını da engelliyor.

Feryal Demirci, Noel ve Yılbaşı eğlenceleri yaklaşırken insanların sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek “eğlenirken çevrenizdekileri de düşünün” çağrısında bulunuyor.

Bu sistem, Londra dışında daha önce ABD ve alkol tüketimi Avrupa standartlarına göre oldukça yüksek olan Almanya’daki bazı bölgelerde de kullanılmış.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0