E-Devlet Şifresi Nedir Nasıl Alınır?

4
2
2
0
0
E-Devlet Şifresi Nedir Nasıl Alınır?
Sağda solda sürekli devlet kapısına işimiz düşüyor elbette. Sicil raporu falan diye garip belgelere ihtiyaç duyuyoruz kimi zaman ve bunlar için de bir devlet kurumuna gitmemiz gerekebiliyor. En azından E-Devlet şifresi çıkana kadar gitmemiz gerekiyordu.
Sağda solda sürekli devlet kapısına işimiz düşüyor elbette. Sicil raporu falan diye garip belgelere ihtiyaç duyuyoruz kimi zaman ve bunlar için de bir devlet kurumuna gitmemiz gerekebiliyor. En azından E-Devlet şifresi çıkana kadar gitmemiz gerekiyordu; ama e-devlet nereden çıktı, neden böyle bir sisteme geçildi ve en önemlisi e-devlet şifresi nereden alınır ve ne işe yarar? (Bunlar hep medeniyet aslında)

Dünyanın giderek kalabalıklaşması, sistemin çok hızlı evrilmesi ve iletişimin çok daha hızlı olması gerekliliği ile bilişim çağını yaşamamız günlük yaşamda teknoloji ve internet kullanımını arttırmıştır. Böylece gerek sosyal ilişkilerimizde gerekse devlet kurumları ile ilgili işlemlerimizde internet vazgeçilmezimiz olmuştur. Bütün bunlarla birlikte devlet kurumlarındaki personel yetersizliği de her vatandaşın sosyal ağ üzerinde kayıtlı bir hesabının olması gerekliliğini doğurmuştur.

Sadece bir adli sicil kaydı almamız gerektiğinde adliyede saatler harcadığımız, sadece bir belge için 5 TL bedel ödediğimiz günler çok da mazi sayılmaz (ama siz bilmeyebilirsiniz o günleri). Ancak artık e-Devlet şifresi alarak internet üzerinden tüm vatandaşlık bilgilerimize ulaşabiliyoruz.

 e-Devlet Şifresini Nasıl Alabiliriz?

PTT Merkez Müdürlüklerinden T.C Kimlik Numaramızın yer aldığı bir kimlik kartı ile (kimlikten başka ne olacak falan demeyin, ben geçen pasaport götürdüm) 2 TL karşılığında alabiliyoruz. E-Devlet şifresini alabilmemiz için şahsen başvuruda bulunmamız gerektiğini  unutmayalım (anne gelirken bana e-devlet şifresi getirsene demek yok).  E-Devlet Kapısı adı verilen sistem üzerinde yapılan işlemler kişiye özel bilgiler içerdiği için şifre gizli tutulmalıdır. Bu sebeple e-Devlet şifrelerimiz bize özel oluşturulmaktadır. (www.turkiye.gov.tr  adresinden de girebilirsiniz.[bu da ne havalı adrestir])

Üstelik dilersek telefonumuza da e-devlet kapısı isimli uygulamayı indirip vatandaşlık bilgilerimizin tamamını sürekli yanımızda gezdirebiliyoruz.
 
  E-Devlet Kapısı Uygulamasını İndirin
 

 Diyelim Şifremizi Unuttuk!

E-Devlet şifremizi ilk kez alacağımız zaman 2 TL ödediğimizi yukarıda belirmiştim. Şifremizi unuttuğumuzda ya da kaybettiğimizde yine PTT’den yeni şifre talep edebiliriz. Bu işlemin karşılığı ise 4 TL’dir. (niye unuttun diye ceza kesiyor devlet)

Tüm bunları söyledikten sonra bir konuya da değinmeden edemeyeceğim. e-Devlet şifresi çıktıktan sonra hayat daha kolay hale gelemedi. Şu turkiye.gov.tr'nin menüsünü daha anlaşılır yapsınlar, daha kullanışlı yapsınlar, tüm gün internette gezen adamım ben kullanamıyorum ... (neyse)
 
4
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
2
0
0